Toto je 9 najslávnejších malieb všetkých čias. Viete, aké príbehy sa k nim viažu?

1676

Keď sa povie slovo maľba, ako prvé nám napadne množstvo farieb krásne umiestnených na plátne. V minulosti patrilo maľovanie k najobľúbenejším formám umenia, prostredníctvom ktorého môžu vyjadriť sami seba a svoje myšlienky. Maľovanie sa počas rokov výrazne menilo a od svojich začiatkov prešlo už veľký kus cesty. Toto je 9 najslávnejších malieb všetkých čias a niekoľko faktov o nich.

1. Mona Líza, Leonardo Da Vinci

Všetci poznáme najkrajšiu ženu – Monu Lízu. Ľudia často opisujú jej úsmev ako dokonalý a je celkom iný ako na ostatných Da Vinciho maľbách. Okolo Mony Lízy sa však objavuje aj niekoľko otázok, napríklad prečo nemá žiadne obočie? Bola Da Vinciho príbuzná? V akom boli vzťahu? Niektorí hovoria, že je ženskou verziou Da Vinciho, iní, že je to Lisa Gherardini. Podľa všetkého je správna druhá možnosť. Ide o ženu z prominentnej florentskej rodiny.

2. Posledná večera, Leonardo Da Vinci

Ďalšie umelecké dielo od Da Vinciho vzniklo v 15. storočí a preslávili ho najmä biblické prvky. Vzniklo na požiadanie vojvodu z Milána, Ludovica Sforzu. Cieľom bola maľba Ježiša Krista spolu s apoštolmi a Da Vinci tieto požiadavky splnil. Pôvodná maľba sa nachádza na stene kostola Panny Márie milostí v Miláne. Súčasťou maľby boli aj Ježišove nohy, tie však robotníci zničili.

3. Stvorenie Adama, Michelangelo

Na stene Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne sa nachádza slávna Michelangelova maľba Stvorenie Adama. Zobrazuje Boha, ako dáva život prvému človeku – Adamovi. Spája sa s ňou aj niekoľko interpretácií, najmä s dominantami obrazu, teda mužom a Bohom. Okrem toho sa veľa diskutuje aj o tom, kde sa nachádza Boh. Hovorí sa, že žena, ktorá je pri ňom, je Panenka Mária a dieťa vedľa nej je Ježiš Kristus.

4. Hviezda noc, Vincent Van Gogh

Maľba, vytvorená olejovými farbami, bola dokončená v roku 1889. Namaľoval ju počas svojho pobytu v liečebni v Saint-Rémy v Provensálsku. Je to pohľad na nočnú oblohu práve z jeho okna. Pracoval na ňom však cez deň, aby bol schopný zachytiť okolie.

5. Výkrik, Edvard Munch

Existuje až päť verzií tohto diela. Prvé dve (1893) boli namaľované voskovkami a temperami na kartóne a nachádzajú sa v Národnej galérii v Osle, druhá je v Munchovom múzeu. Tretia verzia vznikla v roku 1895 a bola namaľovaná pastelkami. V rovnakom roku sa objavila aj čierno-biela verzia. V roku 1910 namaľoval Edvard Munch finálnu verziu, ktorá sa dostala aj do novín, keďže ju v roku 2004 ukradli. Našla sa až v roku 2006.

6. Dievča s perlovou náušnicou, Johannes Vermeer

Toto slávne dielo je známe aj ako “holandská Mona Líza” alebo “Mona Líza z juhu”. V roku 1995 sa okolo neho spustil hotový ošiaľ, najmä vo Washingtone. Pôvodne sa obraz volal “Dievča s turbanom”, v druhej polovici 20. storočia ho však zmenili na dnešnú podobu. Dievča na maľbe je, pravdepodobne, Vermeerova najstaršia dcéra, Mária, ktorá mala v tom čase dvanásť alebo trinásť rokov.

7. Nočná hliadka, Rembrandt Van Rijn

Slávne dielo z roku 1642 možno dnes nájsť v holandskom národnom múzeu Rijksmuseum v Amsterdame. Pôvodne nieslo názov “Spoločnosť Fransa Banninga Cocqa a Willema van Ruytenburhca”. Spoločnosť v tomto prípade znamená ozbrojenú skupinu ľudí. Podľa všetkého však v skutočnosti nikto nevedel, kto sú postavy na maľbe. Prišlo sa na to až v roku 2009, zásluhou holandského historika van Heela.

8. Guernica, Pablo Picasso

Pablo Picasso bol španielsky maliar, ktorý namaľoval slávnu Guernicu – mesto zbombardované nacistami. Zaujímavosťou je, že sa bombardovania nezúčastnil. Inšpiroval sa článkom napísaným v The Times.

9. Americká gotika, Grant Wood

Woodovo dielo je veľmi populárne nielen v Amerike, ale celosvetovo. Je zobrazením ideálu vidieckeho života v Amerike. Niektorí hovoria, že je to maľba manželského páru, pravdou však je, že ide o vyobrazenie otca s dcérou. Dievča na maľbe je Woodova sestra Hattie, pôvodne tam však mala byť jeho matka. Nakoniec si to rozmyslel, pretože nechcel, aby žena v jej veku tak dlho stála, čo bol dôvod, prečo poprosil svoju sestru, aby si obliekla matkinu zásteru a sponu. Muž na maľbe nie je jeho otec ani brat, ale jeho 62-ročný zubár.

Zdroj

Foto: Owlcation

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre