Top 5 najsmradľavejších jedál na svete, ktoré by ste zjedli len ťažko

2246

Jedlo môže byť rozkošou pre chuťové poháriky, ale niekedy môže aj doslova vzbudiť vaše všetky zmysly – vrátane toho čuchového. Tento zoznam prináša top 5 najsmradľavejších jedál na svete, ktoré sú schopné zaplniť miestnosť nezabudnuteľnými vôňami.

1. Surströmming

Surströmming je švédsky druh kvaseného sleďa, ktorý sa vyrába tak, že sa sleď nechá kvasiť v konzerve. Výsledkom je jedlo, ktoré je tak smradľavé, že jeho konzumácia sa vo väčšine verejných miest v Švédsku zakazuje. Jeho intenzívna vôňa často pripomína zhnité vajcia a zaplní celý priestor okolo stola.

Serving Surströmming“ od Wrote is licensed under CC BY 2.0

2. Durian Ovocie

Durianové ovocie je známe ako „kráľ ovocia,“ ale aj ako „ovocie so smradom.“ Jeho chuť môže byť nádherná, no vôňa je často popisovaná ako kombinácia zhnitého syra a čerstvo rozpadnutých cibuľ. Niektoré miestnosti a verejné dopravné prostriedky zakazujú jeho prepravu práve kvôli tomuto charakteristickému zápachu.

shallow focus photo of sliced fruit
Foto od Jim Teo na Unsplash

3. Smradľavé Tofu

V čínskej kuchyni existuje tofu, ktoré je špeciálne vyrábané tak, aby bolo extrémne smradľavé. Jeho výroba zahŕňa kvasenie a fermentáciu, čo dáva tofu charakteristický a silný zápach. Môže to byť chuťový zážitok pre niektorých, ale jeho vôňa je výrazná.

Stinky Tofu at the Victoria Park Flower Market in Hong Kong“ od Wootang01 is licensed under CC BY-ND 2.0

4. Natto

Natto je tradičné japonské jedlo vyrobené fermentovanými sójovými bôbmi. Jeho silná chuť a smradľavý zápach sú spôsobené procesom fermentácie. Niektorí ho milujú pre jeho výhody pre zdravie, iní sa však ťažko zmierujú s jeho vôňou.

Natto and Miso Shiru“ od Smaku is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

5. Kæstur Hákarl

Kæstur hákarl je tradičné islanské jedlo vyrobené z fermentovaného žraločieho mäsa. Počas fermentácie sa uvoľňujú amoniakové plyny, čo dáva hákarlu jeho charakteristický silný zápach. Je to jedlo, ktoré si vyžaduje odvahu aj výnimočný zmysel pre chuť.

Kæstur Hákarl“ od moohaha is licensed under CC BY 2.0

Tieto jedlá môžu byť pre niektorých výzvou, ale sú súčasťou kultúrnej pestrosti sveta. Ich vôňa a chuť sú vždy zaujímavými témami diskusií pre dobrodruhov v oblasti gastronómie.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre