Najstaršie ľudské pozostatky nájdené v Izraeli ukazujú, že sme tento kontinent opustili oveľa skôr, než sme si mysleli.

986
fossils fotografia
Foto od Fixed in Silver

Kus čeľustnej kosti s niekoľkými zubami v nej, ktorý pochádza z izraelskej jaskyne, pre nás predstavuje ten najstarší pozostatok Homo sapiens – človeka rozumného, nájdený mimo územia Afriky. Tento objav nám dokazuje, že sme sa mýlili, a že naši predchodcovia opustili tento kontinent dávno pred tým ako sme si doteraz mysleli.

Vedci ohlásili tento objav len včera. Jedná sa o skamenelinu starú 177 000194 000 rokov. Našli ju v jaskyni zvanej Misliya, ktorá sa nachádza na úpätí hory Karmel, zhruba 12 kilometrov južne od mesta Haifa. Podľa tvaru zubov zistili, že sa nepodobá žiadnym nájdeným kúskom z tohto obdobia, ani tým z Holandska. Ďalej zistili, že sa jedná o kosti dospelej osoby, no pohlavie sa im rozlúštiť zatiaľ nepodarilo. To nebol však jediný objav z tejto jaskyne. Našli tam aj veľmi vyspelé (na svoju dobu) zbrane a kamenné nástroje, ako aj niekoľko sŕdc a spálené zvieracie kosti.

Homo sapiens sa po prvýkrát objavili v Afrike pred približne 300 000 rokmi. Neskôr sa rozhodli putovať mimo Afriky, do šíreho sveta, kde sa neskôr začali usadzovať. Najstaršie skameneliny objavené mimo Afriky boli taktiež z Izraelu, no boli staré len zhruba 100 000 rokov. Tento nový objav tak tieto hranice posunul o dosť ďalej.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre