Najvyššie vodopády na svete, niektoré z nich možno pokojne zaradiť aj medzi najkrajšie

1228

Na celom svete je mnoho vodopádov. Toto je ale rebríček tých 15 najvyšších vodopádov na svete. Nebudete veriť, aké vysoké, ale zároveň aj krásne sú. Pozrite si tento rebríček.

Ramnefjellsfossen, Nórsko – 818 m

Photo by wikimedia

Nachádza sa na horskom ramnefjellet v obci Stryn v grófstve Sogn og Fjordane v Nórsku. Vyteká z ľadovca Ramnefjellbreen. K vodopádu sa dá dostať loďou, malým lietadlom alebo po ceste. Neďaleko vodopádu sa nachádza kemping.

Strupenfossen, Nórsko – 820 m

Photo by wikimedia

Vyteká z obrovského ľadovca Myklebustbreen, Strupenfossen a je ďalším prominentným vodopádom v Nórsku. Nie je veľmi silný, ale je jedinečný vo svojom tvare. Leto je najlepší čas na jeho návštevu pretože ľad z ľadovca sa v lete roztopí v najväčšom množstve.

Browne Falls, Nový Zéland – 836 m

Photo by wikimedia

Nový Zéland je známy svojimi prekrásnymi vodopádmi, ale iba jeden z nich sa dostal do zoznamu. Nachádza sa v národnom parku Fiordland na Novom Zélande na južnom ostrove. Vodopád je obklopený ohromujúcou krajinou, ktorá je domovom mnohých druhov rastlín a vtákov.

James Bruce Falls, Kanada – 840 m

Photo by beststoppers

Nachádza sa v provinčnom parku Princess Louisa Marine v kanadskej Britskej Kolumbii. Je najvyšším z niekoľkých desiatok vodopádov, ktoré sa tiahnu po tamojších útesoch. Vytekajú z malého ľadového zvyšku, ktorý sa nachádza vo výške 1.524 m nad morom.

Puukaoku Falls, Hawai, USA – 840 m

Vytvoril sa v jedných z najvyšších útesov na svete (Haloku Cliffs), ktoré sa nachádzajú v severovýchodnej časti ostrova Molokai. Vodopád je tenký a hlboko ponorený do útesu, preto ho možno zriedka vidieť a odfotografovať.

Balaifossen, Nórsko – 850 m

Balaifossen je jeden z najvyšších vodopádov v Nórsku a nachádza sa v obci Ulvik v južnej časti krajiny. Tečie z rieky Balai a končí v Osafjorden, ktorým je obrovský fjord.

Vinnufossen, Nórsko – 860 m

Photo by wikimedia

Nachádza sa na východe v obci Sunndal v grófstve More og Romsdal v Nórsku, je najvyšší vodopád v Európe a šiesty najvyšší na svete. Tvorí časť rieky Vinnu, ktorá tečie z hory Vinnufjellet a vyteká z ľadovca Vinnufonna.

Yumbilla Falls, Peru – 896 m

Photo by wikimedia

Je skrytý hlboko v dažďových pralesoch v severnej peruánskej oblasti Amazonas, je to naozaj veľkolepý vodopád. Medzinárodne sa stal známym v roku 2007, kedy o ňom publikovali správu vedeckí pracovníci z Peru National Geographic Institute v národných novinách a potom v medzinárodných médiách.

Oloupena Falls, Hawaii, USA – 900 m

Photo by wikimedia

Vodopád Oloupena je vodopád nachádzajúci sa v severovýchodnej časti havajského ostrova Molokai a so svojou ohromujúcou výškou 900 m je považovaný za štvrtý najvyšší vodopád na svete. Vytvára sa na krátkom, sezónnom potoku a padá cez okraj jedného z najvyšších útesov na svete.

Tres Hermanas Falls, Peru – 914 m

Nachádza sa v chránenom národnom lese Národného parku Otishi v Peru, vodopády Tres Hermanas (preložené ako „Vodopády troch sestier“) sú tretím najvyšším vodopádom na svete. Majú tri výrazné vrstvy, ktoré prerušujú tok.

Tugela Falls, Južná Afrika – 948 m

Photo by wikimedia

Tugela Falls je komplex sezónnych vodopádov nachádzajúcich sa v národnom parku Royal Natal v provincii KwaZulu-Natal v Južnej Afrike. Všeobecne sa uznáva ako druhý najvyšší vodopád na svete.

Angel Falls, Venezuela – 979 m

Photo by wikimedia

Víťazom medzi vodopádmi je tento nádherný, takmer jeden kilometer vysoký vodopád. Nachádza sa na okraji pohoria Auyantepui v národnom parku Canaima v štáte Bolívar, Venezuela. Je najvyšší neprerušovaný vodopád na svete s ohromujúcou výškou a ponorom 807 m. Hoci je situovaný v izolovanej džungli a ťažko prístupný, stal sa jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií krajiny.

Zdroj: list25

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre