NASA astronauti uviazli vo vesmíre: SpaceX môže zachrániť misiu

316

NASA odložila návrat dvoch astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice už tretíkrát, čo vyvoláva obavy, že posádka môže zostať vo vesmíre uviaznutá. SpaceX je pripravený na možnú záchrannú misiu.

NASA odložila návrat dvoch astronautov, Butcha Wilmorea a Suni Williamsovej, z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) už tretíkrát, čo vyvoláva obavy, že posádka by mohla zostať vo vesmíre uviaznutá. Astronauti mali pôvodne zostať na ISS deväť dní, avšak ich pobyt bol dvakrát predĺžený a teraz je ich návrat neznámy. Dôvodom sú technické problémy s kapsulou Starliner od spoločnosti Boeing, ktoré zahŕňajú zlyhanie pohonov a únik ventilov.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Problémy so Starlinerom

Kapsula Starliner sa stretla s niekoľkými technickými problémami počas letu na ISS, vrátane zlyhania piatich z 28 manévrovacích pohonov a únikov hélia, ktoré má za úlohu tieto pohony tlačiť. Pri prílete na ISS sa musela Boeingová kapsula prispôsobiť a upraviť softvér, aby mohla bezpečne zakotviť.

Zdroj: www.dailymail.co.uk
Zdroj: www.dailymail.co.uk

Možná záchrana SpaceX

Experti naznačujú, že NASA by mohla byť nútená spustiť záchrannú misiu a požiadať SpaceX o pomoc. Rudy Ridolfi, bývalý veliteľ vesmírnych systémov, uviedol, že Boeing možno bude musieť opustiť Starliner a použiť kapsulu SpaceX Dragon na návrat astronautov na Zem. Profesor leteckého inžinierstva Katsuo Kurabayashi dodáva, že NASA a Boeing berú všetky potrebné opatrenia, aby zabezpečili bezpečný návrat Starlineru.

Starliner a ďalšie problémy Boeingu

Starliner čelil viacerým technickým problémom aj v minulosti, vrátane zlyhaní pohonov pri neobsadenej misii v roku 2022. NASA teraz pracuje na pochopení príčin týchto problémov pred návratom Starlineru. Spoločnosť Boeing čelí tiež problémom s komerčnými lietadlami, čo ešte viac zvyšuje tlak na ich vesmírny program.

Bezpečnostné opatrenia a budúcnosť misií

Steve Stich, manažér komerčného posádkového programu NASA, uviedol, že agentúra starostlivo monitoruje technické problémy a analyzuje údaje pred návratom Starlineru. NASA plánuje priniesť astronautov späť na Zem najneskôr začiatkom júla. Pokiaľ sa situácia nezlepší, môže byť potrebné vykonať záchrannú misiu so SpaceX Dragon.

Týmto sa zabezpečí, že astronauti sa bezpečne vrátia na Zem, zatiaľ čo NASA a Boeing pokračujú v práci na vylepšení Starlineru a odstránení jeho problémov.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre