NASA plánuje sprístupniť vesmírnu stanicu aj pre turistov, no návšteva nebude lacná

211

NASA otvára nové dvere do svojho sveta. Tentoraz to však nebude o vedeckých objavoch či výskumných plánoch do budúcna, ale vyhovie turistom. Pre záujemcov vytvorí zaujímavú atrakciu, ktorá bude čoskoro dostupná. Nie je však určená pre každého, keďže pôjde o dosť drahú záležitosť.

NASA fotografia
Foto od NASA-Imagery

Podľa BBC, NASA plánuje sprístupniť Medzinárodnú vesmírnu stanicu aj na komerčné účely, čiže chcú ju využiť ako skutočne nezvyčajnú dovolenkovú atrakciu. Tento plán by mali začať realizovať už v roku 2020. Okrem toho, vesmírna agentúra vo svojom vyhlásení uviedla, že spolupracuje s ďalšími 11 spoločnosťami na vytvorení nových 14 komerčných spoločností, ktoré podporia jej výskumné projekty.

NASA až doteraz zakazovala komerčné lety na ISS. No je pravda, že aj vzhľadom k tomu, že stanica nie je vo vlastníctve jednej krajiny, tak pár ľuďom povolila vstup už v minulosti. A medzi nimi bol aj Dennis Tito, ktorý zaplatil ruskej vláde 20 miliónov dolárov, aby mohol v roku 2011 absolvovať túto cestu. No nie je žiadnym prekvapením, že NASA postupne zmierňuje svoju politiku. Trump už navrhol zrušenie troch misií v roku 2020. Nový plán NASA umožní dvom kozmonautom ročne vydať sa na vesmírnu stanicu a to za cca 35 000 dolárov na noc. Turistické misie tak môžu trvať aj 30 dní.

NASA však nepoužíva svoje vlastné vybavenie ani rakety na prepravu turistov do ISS. Ide totiž o partnerstvo so súkromnými spoločnosťami, menovite Elon Musk Space X a Boeing, takže tie ceny môžu byť aj vyššie. Tento nový plán v oblasti vesmírnej turistiky by mohol znamenať určitú finančnú istotu pre agentúru, ktorá plánuje vyslať na mesiac prvú ženu do roku 2024. Je to súčasť dlhodobého cieľa, ktorý ďalej obsahuje dosiahnutie Marsu. Je tak zrejmé, že spoločnosť to robí kvôli tomu, aby zarobili finančné prostriedky na svoje ďalšie účely.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre