Aj piercing môže mať hrozivé vedľajšie následky. Na čo si treba dávať pozor?

580

Dať si prepichnúť ucho aj niekoľkokrát pozdĺž celej chrupavky nie je už ničím zvláštnym ani netradičným – vidieť to môžete už na mladých dievčatách, ktoré ani ešte ani neskončili základnú školu. Potom sú tu ale rôzne iné miesta na tele, kde sa dá piercing umiestniť, či už sa zameriame na nos, obočie, pery, jazyk alebo pupok, nehovoriac o tom, že existujú aj absolútne citlivé a prekvapivé miesta, ktoré nie sú určite pre oči bežnej verejnosti. 

Skrátka, zájsť si na piercing je už takmer takou bežnou záležitosťou ako ísť do kaviarne na kávu. Dalo by sa teda predpokladať, že v dnešnej dobe to už neprináša žiadne zdravotné riziká, však? No, aj napriek tomu, že sa väčšmi dbá o hygienu a správny precízny postup, stále platí, že týmto ľuďom môže hroziť veľké nebezpečenstvo. 

Len ťažko by sme si vedeli predstaviť ako aj čosi také drobné a skoro nevýrazné dokáže človeku poriadne ublížiť. V niektorých prípadoch to môže byť až také vážne, že týmto ľuďom hrozí smrť. Vyskytnúť sa môžu rôzne infekcie alebo alergické reakcie. Rovnako ako tetovanie aj tento spôsob úpravy tela si zaslúži poriadnu dávku trpezlivosti a času na premyslenie. 

Veľká väčšina týchto prejavov je veľmi zriedkavá, no vyskytnúť sa v rôznej miere závažnosti môžu. Je lepšie byť informovaní ako potom nepríjemne prekvapení a zúfalí. 

Paralýza 

ludsky nervovy system mozog miecha nervy
Zdroj: shutterstock

Existuje príbeh o len 15-ročnej tínedžerke z Anglicka, ktorá len pár dní po tom čo si dala prepichnúť ucho, začala pociťovať mravčenie v prstoch na nohách. Lekár v tom najskôr nevidel nič závažné, no keď o pár dní neskôr začala mať problém aj s chôdzou, bola urýchlene prevezená do nemocnice.

Prestala si cítiť končatiny a paralýza neustále pokračovala ďalej a ďalej až sa jej začalo ťažko dýchať. Mala šťastie, že sa lekárom podarilo diagnostikovať jej problém včas – Guillain-Barrého syndróm – veľmi zriedkavé autoimunitné ochorenie. Príčina vzniku však nie je dodnes známa. Predpokladá sa, že za to môže vírus, no príznaky sa prejavia najčastejšie až po nejakom menšom chirurgickom zákroku (v jej prípade aplikáciou piercingu).

Keloidné jazvy 

Keloidná jazva je hrubá vyvýšená jazva, ktorá vzniká po invazívnom poškodení tkaniva. Ľudia, ktorí tieto jazvy majú môžu pociťovať bolesť, svrbenie a samotná jazva okrem toho, že je vyvýšená, môže mať aj inú farbu ako je farba okolitej pokožky. Tento typ jazvy má spojitosť s piercingom a aj napriek tomu, že zdravotne neprináša veľké riziká, ak dbáte o svoj výzor a estetiku, budete musieť absolvovať plastickú operáciu. 

Hepatitída 

scary piercing side effects u2
Zdroj: ranker.com

Stáva sa to najmä vtedy, ak nástroje, ktoré sú pri “zákroku” používané, nie sú dostatočne vyčistené. Zaschnuté zvyšky krvi s prípadnými patogénmi sa môžu preniesť z jedného klienta na druhého. Preto je naozaj dôležité vybrať si spoľahlivú a zodpovednú osobu, ktorá dbá o základné pravidlá hygieny. 

Problém s nosnou prepážkou

woman with silver stud earring
Autor tejto fotografie je Owen Vangioni

Ak sa zveríte do rúk odborníkovi je skutočne malá pravdepodobnosť, že by nastal tento problém, aj keď stať sa to môže, nakoľko nikto nie je neomylný. Pri prepichnutí nosného septa (chrupavky, ktorá rozdeľuje nos na dve nosné dierky), sa tu môže vytvoriť hematóm, ktorý spôsobí čiastočnú deformáciu prepážky a vizuálne i nosa. Určite treba tento problém vyriešiť, čo najskôr. 

Infekcia krvi 

a bunch of red bubbles floating in the air
Autor tejto fotografie je ANIRUDH

Infekcie sú jednou z najnebezpečnejších hrozieb spojených s piercingom. Najhoršia z nich je septikémia, ktorá môže veľmi rýchlo prerásť až do život ohrozujúceho stavu. Baktérie sa totiž dostanú do krvného riečištia, pomnožia sa tu a produkujú toxíny, výsledkom čoho môže byť šok organizmu a smrť.

Erytém 

Erytém predstavuje predovšetkým podráždenie kože, ktoré sa prejaví začervenaním. Častokrát ide len o podráždenie na povrchu kože, no ojedinele sa môže rozšíriť aj do ďalších vrstiev, čím sa komplikuje a predlžuje doba hojenia. Navyše aj po zahojení vám na danom mieste môže zostať znateľná farebná zmena. 

Absces 

Abscesy sa vytvárajú v dôsledku bakteriálnej infekcie, pričom výsledkom pôsobenia týchto baktérií je tvorba hnisu v uzavretej dutine. Prejaví sa to opuchom, začervenaním, bolesťou, zmenou povrchovej teploty. Ideálne je okamžite navštíviť lekára, kým sa baktérie nerozšíria do celého tela. Lekár absces nareže, odstráni hnis a vyčistí. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.