Káva a kofeín. Čo vám hrozí, keď sa „predávkujete“?

423

Tak sa nám zdá, že kto už dnes nepije kávu akoby ani nepatril k “normálnym” ľuďom. Existuje nespočetné množstvo rôznych druhov od tých najkvalitnejších až po tie najhoršie, navyše máme rôzne iné variácie a spracovania, takže rozhodne máme z čoho vyberať. Určite sa už každý milovník kávy zaoberal otázkou, koľko káv je bezpečné vypiť za jeden jediný deň, aké sú pozitíva tohto nápoja a naopak je možnosť, že by nám jeho konzumácia mohla privodiť problémy? 

Rovnakými otázkami sa zaoberali aj rôzni výživoví poradcovia či lekári. Názory sa však môžu rôzniť. No a potom tu môžu byť aj ľudia, ktorí o svoje zdravie príliš nedbajú a nezamýšľajú sa nad dôsledkami. 

white ceramic mug filled with coffee
Autor tejto fotografie je Nathan Dumlao

Niekomu to môže znieť naozaj smiešne, ale kofeín je svojím spôsobom nadmieru návykový, takže sa dá považovať za drogu, ktorá rovnako ako všetky iné drogy môže viesť k zdravotným problémom. Poďme sa detailnejšie pozrieť na to, čo všetko sa spája s nadmernou konzumáciou kávy.

Koľko kávy je veľa kávy?

kofeinovy prasok
Zdroj: wikimedia common

To, že môžete zomrieť na príjem veľkého množstva kávy je jasne dané, všetkého veľa totiž škodí. Tu sa však ponúka otázka – kde je tá hranica? Za predpokladu, že by človek vážil asi 70 kilogramov by to bolo približne 62 šálok kávy, čo znie ako úplne absurdné číslo, nemyslíte? Kto by už len vypil toľko kávy za jeden jediný deň. 

Avšak, kofeín sa môže vyskytovať aj v podobe prášku. Je zdokumentovaný prípad, kedy v roku 2010 zomrel muž vo Veľkej Británii na predávkovanie kofeínom po tom, čo do seba dostal 2 lyžičky čistého kofeínu. Ide o veľmi lacnú a dostupnú formu, ktorej však stačí naozaj málo. 

Pocit nekonečnej úzkosti 

a woman covering her eyes with her hands
Autor tejto fotografie je Alex Vámos

Na začiatok je dôležité povedať, že ak ste človek, ktorý veľmi často trpí pocitmi úzkosti, káve by ste mali radšej vyhýbať. Príliš veľa kávy totiž aj celkom zdravému človeku môže úzkosť vyvolať. Platí totiž, že príznaky predávkovania kofeínom sa prejavujú nesmierne podobne ako panický záchvat – strach, nevoľnosť, nervozita, búšenie srdca, triaška. Ak trpíte na úzkosti, príznaky budú niekoľko násobne horšie a vám bude hroziť kolaps. 

Trvalé poškodenie nervov

Kofeín totiž negatívne ovplyvňuje účinky adenozínu v mozgu, čo vedie k zvýšenému prietoku krvi do mozgu. Ak prijímate kávu v primeranom množstve, táto fyziológia vám zaručí, že sa budete cítiť oddýchnutý, čerstvý a plný energie. Príliš veľa kofeínu vám však spôsobí enormnú bolesť hlavy, závraty, záchvaty alebo stratu motorickej koordinácie. 

Nadmerný príjem kofeínu môže tiež viesť k nedostatku vitamínov B6 a B12, čo má v dlhodobom horizonte negatívny vplyv na funkciu nervov. 

Môžete mať záchvat vracania

ranna nevolnost v tehotenstve e1481809862860
Zdroj: shutterstock

Veľa kofeínu vo vašom krvnom riečišti spôsobí, že sa vaše telo bude správať ako pri intoxikácií – bude sa snažiť vypudiť toxíny z tela von a tým si uľaviť. A ako inak by to malo efektívne dosiahnuť ak nie vracaním, aj za tú cenu, že nebude mať konca. 

Môžete byť až nebezpečne dehydratovaný

person holding clear drinking glass
Autor tejto fotografie je engin akyurt

Káva je diuretikum, čo znamená, že čím viac pijete, tým viac budete navštevovať toaletu. Jednoducho, káva spôsobí, že sa vaše telo bude zbavovať vody. Za naozaj krátky čas prídete o veľké množstvo vody a spolu s ňou aj o dôležité minerálne látky. Okrem bolesti hlavy môžete mať aj závraty, dokonca stratiť vedomie. 

Nebezpečne sa vám zvýši tep

woman in brown and white leopard print bikini bottom holding blue and white plastic bottle
Autor tejto fotografie je Mufid Majnun

Prehrotená dávka kofeínu spôsobí, že vaše srdce bude biť rýchlejšie a oveľa nepravidelnejšie ako by tomu bolo normálne. To po dlhšom čase môže viesť k narušeniu srdcového rytmu a ďalším závažným problémom so srdcom. O to horšie na vás bude káva vplývať, ak sa už na srdce liečite. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.