Nechty, vlasy, nos – naozaj niektoré časti tela rastú celý život? Tu je odpoveď.

558

Je fascinujúce, že niektoré súčasti ľudského tela sa menia celý život – najskôr rastú, potom sa zmenšujú alebo stále len rastú a rastú. Na druhej strane to ale môže byť tak trochu desivé. Veď ako je možné, že niečo má nekonečný rast? Vieme si to predstaviť a vysvetliť to? Len veľmi ťažko.

A teraz sa určite pýtate, ktoré sú to tie časti, čo neprestávajú rásť, a ktoré sa počas života zmenšujú! Typicky budeme hovoriť o vlasoch, nechtoch, ušiach alebo nose – to sú najviac preberané časti v súvislosti s ich rastom. Ten proces má svoje zákonitosti, ale len ťažko ich dokážeme dokonale pochopiť. Koniec koncov, ľudský organizmus je neuveriteľná “továreň”, ktorá si zaslúži patričnú starostlivosť.

Rast vlasov sa vekom spomaľuje

Zdroj Ali Pazani

Ženy s dlhou a bohatou hrivou by mohli namietať, no v protiklade k nim sú napríklad muži, ktorí už v mladom veku mali plešiny, tak potom kde je pravda?

Vlasy, ale aj chlpy majú svoj vlastný rastový cyklus, pričom dĺžka je u každého jedinca individuálna. V priemere ale dokážu vlasy nárast za rok o 15 centimetrov. Akonáhle sa vlasy ocitnú na konci svojho cyklu začnú prirodzene vypadávať a z vlasového folikulu rastie nový vlas. Ak nám denne vypadne 50 až 100 vlasov, podľa odborníkov, je to úplne normálny stav. Nadmerné vypadávanie vlasov býva dôsledkom zhoršeného zdravotného stavu, liekov, pôrodu, hormonálnych zmien, stresu alebo dedičnosti. Potom je tu ale fenomén pre všetkých rovnaký – s pribúdajúcim vekom sa rast vlasov spomaľuje a vypadáva ich oveľa viac.

Nos na starosť nerastie, zväčšuje sa inak

Zdroj Jonathan Cosens Photography

Aj vy ste si všimli (najmä na mužoch), že starí ľudia majú oveľa väčší nos ako ho mali v mladosti? Napadlo vás, že s pribúdajúcim vekom nos rastie? Nie je to tak. Ide o ilúziu spôsobenú gravitáciou. Ako ľudia starnú, kolagén a elastín, ktoré tvoria chrupavku, sa rozpadávajú. Tým pádom sa vlákna povoľujú a nos jemne klesá smerom nadol a “rozťahuje” sa. Opticky k tomu, líca a pery strácajú na objeme, kvôli čomu nos vyzerá väčší.

Nechty rastú po celý život

Zdroj Felicia Montenegro

Svetový rekord v Guinessovej knihe rekordov patrí žene, ktorej nechty mali dĺžku 8,5 metra! Rekord bol zaznamenaný v roku 2008, pričom žena si tieto svoje dlhé nechty začala pestovať ešte v roku 1979. Ako aj pri vlasoch, vekom rastú nechty pomalšie. Zaujímavé je, že ak sa zraníte a necht si odtrhnete, do pol roka vám môže celý dorásť (na nohe to trvá o niečo dlhšie).

Zaujímavosťou je, že nechty rastú rýchlejšie na tej ruke, ktorou píšete a najrýchlejšie rastú počas leta. Niektorí tvrdia, že rastú aj nejaký čas po smrti, to ale pravda nie je – pokožka sa po smrti dehydratuje, čo esteticky vytvorí dojem dlhších nechtov.

Tukové bunky môžu rásť alebo sa zmenšovať

Zdroj Fuu J

Je zaujímavé, že o počte tukových buniek, ktoré človek bude mať, sa rozhoduje počas detstva a dospievania. V dospelosti zostáva konštantný bez ohľadu na to, či človek výrazne schudne alebo priberie – tam záleží len od toho, či sa tukové bunky zväčšia alebo menšia.

Mozog rastie, no v starobe sa zmenšuje

Zdroj Robina Weermeijer

Množstvo nervových buniek je daných už pri narodení, postupným učením sa vytvárame stále nové a nové synapsie (prepojenia nervových buniek). Takže mozog akoby pokračoval v “raste” približne do veku 25 rokov – tu dosahujeme dospelosť. Nezvyšuje sa však počet nervových buniek, ale dochádza k procesu myelinizácie, čo je tvorba myelínových pošiev okolo nervových vlákien.

S pribúdajúcim vekom sa ale mozog zmenšuje, pretože srdce ťažšie pumpuje krv a v cievach je menší objem tekutiny, čo spôsobí nedostatočný prietok krvi mozgom, čím sa znižuje schopnosť komunikácie medzi nervovými bunkami, ktoré postupne aj odumierajú.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre