Nemecký ovčiak je vznešené a majestátne plemeno, nie je však vhodné pre každého – aká je to povaha?

2702

Verný statočný ochranca. Kto by nepoznal plemeno, tak známe v našich končinách. Skoro na každom dvore v dedine bola nejaká obdoba takéhoto ´´vlčiaka´´. Samozrejme, nie každý z nich bol papierový šampión. Ale boli tak populárne, že ich krížence a bezpapierové varianty boli v každej druhej domácnosti. Prečo si získal takú popularitu a prestíž, ktorá sa drží v podstate doteraz, si povieme v tomto článku.

nemecký ovčiak
Foto: ZaujimavySvet

Stručná história v kocke

Inteligentný, učenlivý, vnímavý statný pes. Tak by sa dalo skvelo popísať plemeno nemecký ovčiak. Každému z nás je tak známy, že aj laici, ktorí nepoznajú zo psieho sveta nič, vedia identifikovať túto všestrannú rasu. Plemeno preslávil aj kriminálny seriál o štvornohom komisárovi Rexovi. Filmových psovodov striedal a aj psích hercov, avšak Rex – ten je len jeden.

Foto: ZaujimavySvet

Dalo by sa povedať, že keď je to plemeno tak známe – bude s nami už nejaký ten piatok. No nejaký ten piatok to aj je, ale rozhodne nepatrí medzi staré plemená. Jeho história začína v 20. rokoch 19.storočia. To nie je tak dlho, že? Veď predkovia niektorých plemien bojovali po boku starovekých Rimanov.

Foto: ZaujimavySvet

Jeho cesta začala v skorých rokoch 20 storočia. Popularitu mu dodala 1.a 2.svetová vojna. Tie skoro svet pripravili a množstvo plemien, ktoré sa potom dlho spamätávali. Avšak nemeckému ovčiakovi prospeli. Ich všestrannosť, jednoduchý výcvik a odvaha v bojoch veľmi dobre poslúžili.

Foto: ZaujimavySvet

Vzhľad a povaha nemeckého ovčiaka

Nemecký ovčiak je veľké plemeno psa. Jeho výška u sučky dosahuje 60 cm a u psa dosahuje až 65 cm v kohútiku. Samozrejme môžu byť aj odchýlky. Hmotnosť sa vie pohybovať až do 40 kg. Ak to spojíte s jeho výškou a svalmi nie je to žiaden drobec. Preto ak sa pre neho rozhodnete, musíte vziať aj ohľad na vašu fyzickú zdatnosť.

Foto: ZaujimavySvet

Typickým zafarbením môže byť hnedá s tmavou maskou a sedlom, čierna, sivá a ich obdoby. Úplne zakázané je biele sfarbenie. Srsť je krátka s hustou podsadou. Alebo dlhá s hustou podsadou.

Celkový výzor je vznešený so športovým telom a inteligentným výrazom. Zaoblená línia chrbta s huňatým chvostom. Jeho oči sú tmavohnedého sfarbenia.

Foto: ZaujimavySvet

Povaha nemeckého ovčiaka by mala byť vyrovnaná, vytrvalá, inteligentná, aktívna, verná a zdravo ochranárska. K rodine – teda jeho ľuďom je verný a oddaný až za hrob, ale pri votrelcoch vie zasiahnuť.

Vystavovanie psov posledné roky sprevádza istý nešvár a to je delenie určitých plemien psov na pracovné a výstavné línie. Pričom tie výstavné sa čisto zameriavajú na vzhľad. Spravidla u nemeckých ovčiakov ide o výraznejšie skosenie chrbta a výraznejšie farby, líniu sedla na chrbte a podobne. Americký typ nemeckého ovčiaka je ešte vzhľadovo výraznejší a občas zachádza až do extrémneho zakrivenia chrbta a až nezdravo postavených zadných nôh.

Tieto extrémy prispievajú k degeneratívnym ochoreniam a problémom s pohybovým aparátom.

Foto: ZaujimavySvet

Výchova a výcvik nemeckého ovčiaka

Ak si myslíte, že tento múdry pes nepotrebuje výcvik, veď on bude poslúchať sám, ste na veľkom omyle. Každý pes potrebuje výchovu a výcvik. Či je to čivava alebo veľký 40 kg ‘’vlčiak’’. Rozhodne by sa výcvik nemal zanedbať. Znudené šteňa je neposlušné šteňa. To je jednoduchá matematika. A znudený nemecký ovčiak je veľký problém. Preto ak si chcete obstarať tohto krásavca nemajte ho len ako živý zvonček a niekde v koterci odloženého na čas, keď bude čas.

Foto: ZaujimavySvet

Ale ak mu naozaj chcete venovať svoj čas a mať skvelého rodinného psa, či psa na športovú kynológiu ste na správnom mieste. Oni sa učia s radosťou a veľkou chuťou. Budú vás chcieť počúvať pretože je to v ich povahe. Snažte sa porozumieť ich reči a tomu čo po vás chcú a potrebujú.

Foto: ZaujimavySvet

Na vybitie energie vám bude občas stačiť len loptička a aportovanie v parku či lúke. Avšak nespoliehajte sa na to každodenne. Prečo? Nemecké ovčiaky sú inteligentné psy. Preto unavte aj jeho myseľ. Zvoľte rôzne úlohy, hlavolamy, interaktívne hračky či učenie nových povelov. Za to bude vďačný rovnako ako za behanie za tenisákom.

Foto: ZaujimavySvet

Pokiaľ ho chcete vybiť fyzicky, môžete ho zapojiť do najrôznejších psích športov. Od agilít až po psí canicross. Využite jeho potenciál naplno.

Inak, to ovčiak v názve plemena má svoje opodstatnenie. Predkovia plemena siahajú do 7.storočia, kde pomáhali zháňať a strážiť stáda dobytka. Síce dnes to nie je jeho prvoradý účel, stále ho môžete zazrieť aj na tréningoch či súťažiach v pasení oviec.

Foto: ZaujimavySvet

Využitie plemena

Je ťažko nájsť všestrannejšie plemeno v kynologickom svete. Môžete sa venovať so svojím chlpáčom celej škále športov. Záchranarina, obedience, obrany, agility, canicross či pasenie. Využíva sa samozrejme hojne v policajných zložkách, horskej a vojenskej službe. Rovnako majú aj uplatnenie v canisterapii a ako vodiace psy. Naozaj so svojím nemeckým ovčiakom môžete robiť všeličo. Stačí si len nájsť to, čo bude baviť vás oboch.

Foto: ZaujimavySvet

Starostlivosť o nemeckého ovčiaka

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že starostlivosť bude náročná nie je to tak úplne pravda. Samozrejme musí k vám plemeno pasovať. To znamená asi to, že ak ste prirodzený typ gaučového povaľača a po práci si najradšej sadnete na gauč a pozriete novinky na Netflixe, toto plemeno nebude asi úplne pre vás. Avšak ak budete počítať s tým, že máte aktívneho spoločníka nemusíte sa ničoho obávať. Doprajte mu dostatok svojho času a aktivít a budete mať spokojného hafana.

Foto: ZaujimavySvet

Starostlivosť o jeho výzor je rovnako nenáročný. Samozrejme v období pĺznutia to bude náročnejšie. Avšak nepotrebuje žiadnu špeciálnu úpravu srsti v podobe strihania do určitého tvaru a podobne. Občasné kúpanie a vyčasenie bohato stačí.

Foto: ZaujimavySvet

Vyberte si šteňa alebo dospelého psa pozorne

Pokiaľ ste zistili, že táto rasa je pre vás to pravé orechové, dôkladne vyberte chovnú stanicu. Bohužiaľ, popularita týchto psov priniesla aj odvrátenú stránku veci. Ako asi pri všetkých plemenách vo výslní. Nezodpovednosť chovu a množstvo krížencov prinieslo nerovnováhu v povahách a zdravotnom stave.

Foto: ZaujimavySvet

Preto si dôkladne vyberajte chovateľa. Získajte čo najviac informácií dopredu a správny chovateľ by vám mal poskytnúť dobrý poradenský servis. Mal by vám poskytnúť čo najviac informácií o chove, pôvode, povahe jeho chovných jedincov.

Foto: ZaujimavySvet

Slovo na záver

Nemecký ovčiak je jedno z najpopulárnejších plemien na svete. Všestranný a oddaný pes, ktorý sa bude rád učiť novým veciam. Pokiaľ prispôsobite aktivitu a výcvik bude spokojný aj v byte. Nemajte ho len tak na stráženie a občasné pohladkanie. Toto plemeno vie poskytnúť oveľa viac. Ak nebudete začiatočník psičkár s veľkým egom a necháte si poradiť je vhodný aj pre prvo majiteľa psa. Pes vám bude robiť spoločníka približne 10 až 12 rokov. Preto si dobre rozmyslite jeho obstaranie.

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre