Nemocničné steny premenil na majstrovské diela, ktoré pomáhajú pacientom v liečbe

92

Keď sa povie slovo nemocnice, väčšina z nás si predstaví biele steny a sterilné prostredie. Silvio Irilli, taliansky umelec, si však uvedomil, že veselé a pekné prostredie by mohlo v zotavovaní pomôcť omnoho viac. Rozhodol sa preto premeniť toto pre mnohých nepríjemné a ponuré prostredie na živý priestor.

beautiful hospital murals silvio irilli 0
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 1
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 2
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram

Umelec s 33-ročnou praxou sa výzdobe talianskych nemocníc venuje už viac ako dekádu. Zdobí ich farebnými freskami, ktoré nielen pacientom, ale aj personálu prinášajú radosť a nádej. Od roku 2012 sa mu podarilo vyzdobiť vyše 7000m2.

V roku 2008 pracoval na projekte v nemocnici v Atlante, kde na strop akvária namaľoval morský svet. Po návrate do Talianska ho kontaktovali lekári z Ríma, ktorí tento projekt videli. Oslovili ho s ponukou namaľovať chodbu v rádioterapeutickom bunkri. Bez váhania ju prijal a po dokončení sa jej dostalo silnej spätnej väzby. Lekári aj detskí pacienti boli z jeho práce nadšení. Práve vďaka tomu mu napadlo založiť projekt, prostredníctvom ktorého by zdobil nemocnice po celom Taliansku.

beautiful hospital murals silvio irilli 3
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 5
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 5 1
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 8
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram

Pred každou tvorbou diela diskutuje s lekármi o téme, obhliadne si celé oddelenie a všetky plochy starostlivo odmeria. Následne sa vráti do ateliéru, kde dielo namaľuje. Po dokončení ho vytlačí na výrobky vhodné do nemocnice, nasledujúce ráno sa vracia medzi biele steny nemocnice a večer odchádza z farebného prostredia plného emócií.

Nejde však len o skrášľovanie priestorov. Umelec takto prináša pacientom posolstvá a podporujú ich lekárov. Ich primárnou funkciou je však podpora chorých a priniesť im pocit úľavy, najmä pokiaľ ide o detských pacientov. Aj preto je každé dielo interaktívne, aby sa terapia detí premenila na hravú cestu.

beautiful hospital murals silvio irilli 10
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 11
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram
beautiful hospital murals silvio irilli 15
Zdroj: ospedalidipinti/Instagram

Aj tvorba Silvia Irilliho nám pripomína, aké dôležité je myslieť na druhých a spríjemňovať im náročné chvíle. Jeho diela vdýchli nemocničnému prostrediu nový život a premenili ho na pokojné liečivé svätyne. Vďaka jeho umeniu nachádzajú pacienti aj zdravotnícky personál v týchto priestoroch útechu, inšpiráciu a zdroj nádeje.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.