Nepríjemná stránka detskej roztomilosti: Niekoľko faktov, ktoré vás prinútia sa zamyslieť nad detskou roztomilosťou

786

Výmena plienok stráca svoju šokujúcu hodnotu, na všetkom sa drží zápach slín a jedenie jedla, ktoré bolo na zemi, sa stáva úplne normálnym. Tak to jednoducho chodí, keď musíte vychovávať malého človiečika s vlastnou mysľou a zvedavosťou, ktorá prekoná každú mačku. Bábätká sú rozkošné, ale vedeli ste, že sa k nim viažu aj niektoré dosť nechutné skutočnosti? Pripravte sa na to, že vás tieto prekvapivé pravdy o novoredencoch ohromia a mierne znechutia.

Bábätká majú obrovské oči

Na tom, ako sa na vás bábätká pozerajú svojimi veľkými, širokými očami, je niečo úplne magické. Vyzerajú tak dôverčivo a plní úžasu. Celý ten zážitok v nás vzbudzuje niečo prvotné, čo nás podnecuje k tomu, aby sme zraniteľné maličké deti chránili. A to je pravdepodobne to najlepšie. Pretože ak sa nad tým zamyslíte, tie oči začnú vyzerať trochu zvláštne. Možno si všimnete, že oči bábätka vyzerajú trochu príliš veľké. Oči novorodenca už majú približne 70 percent veľkosti očí dospelého človeka. To milé dieťatko, ktorého celé telo sa vám zmestí do ohybu ruky, má oči takmer rovnako veľké ako vy. Nezabúdajte, že bábätká majú v čeľusti aj dve plné sady zubov. Medzi nimi a očami je toho veľa, čo sa zmestí do jednej malej hlavičky. Niet divu, že hlava bábätka musí mať približne 25 percent dĺžky jeho tela.

Autor fotografie je kaushal mishra

Bábätká začínajú ochutnávať už pred narodením

Všetci vieme, že bábätká dávajú do úst všetko, čo im príde pod ruku. Nakoniec tam skončia kľúče, prsty a hračky. Je to jeden zo spôsobov, ako spoznávajú svet okolo seba. Väčšina ľudí však nevie, že bábätká začínajú ochutnávať a čuchať ešte pred narodením. Ochutnávajú všetko, čo sa ocitne v plodovej vode okolo nich. Potraviny ako vanilka, mrkva, aníz, mäta, a dokonca aj cesnak ochutia tekutinu. Niektoré výskumy dokonca ukázali, že deti po narodení uprednostnia známe chute z obdobia, keď boli v plodovej vode. Je tu však ešte jedna vec, ktorá je v súvislosti s chuťovými pohárikmi dieťaťa znepokojujúca. Bábätká nemajú chuťové poháriky len na jazyku. Novorodenci ich môžu mať po celých ústach, v zadnej časti hrdla, a dokonca až po mandle.

Autor fotografie je Christian Bowen

Bábätká sa rodia pokryté hustou bielou kašou

V maternici sú deti neustále zvlhčované. Plodová voda je však veľmi kyslá, čo nie je pre novo vyvinutú pokožku to najlepšie. Niečo iné musí chrániť pokožku plodu pred kyslosťou a udržiavať ju jemnú ako detský zadoček. Je to vernix, ktorý sa opisuje ako voskový, syrový, krémový a mliečny. Deti sa rodia pokryté hrubou bielou vrstvou vernixu. Táto látka nielen chráni pokožku. Taktiež tlmí zvuky, izoluje telo a pôsobí ako mazivo počas pôrodu. Je zdravá a prirodzená, ale deti vďaka nej vyzerajú, akoby sa vyváľali vo veľkej vaničke tvarohu. Je takmer nemožné vyčistiť z novorodenca všetok vernix. Vernix udržiava pokožku dieťaťa hydratovanú a chránenú. Keď sa všetok stratí, pokožka dieťaťa sa vysuší. V rozmedzí jedného až troch týždňov zvyčajne zhodia celú prvú vrstvu kože.

Autor fotografie je engin akyurt

Bábätká močia v maternici a potom to vypijú

Ako vieme, všetko, čo je v plodovej vode, sa vstrebáva do dieťaťa. O plodovej vode si zvyčajne myslíme, že je to tekutý vankúš plný živín, ale môže sa skladať aj z iných látok. Približne po 10. týždni tehotenstva sa jednou z týchto „iných vecí“ stáva moč. Vtedy je močový mechúr dieťaťa dostatočne vyvinutý na to, aby začalo vylučovať tekutinu. O päť týždňov neskôr získa plod schopnosť prehĺtať. Každý deň prehltne niekoľko mililitrov plodovej vody, moč a všetko ostatné.

Autor fotografie je freestocks

Bábätká niekedy kakajú v maternici

Prvé hovienko dieťaťa sa nazýva mekónium. Zvyčajne sa to deje hneď po narodení, ale niektoré deti sú príliš rýchle. V týchto prípadoch sa môže vylučovať v maternici alebo v pôrodných cestách. Mekónium sa zvyčajne skladá z plodovej vody. Nakoniec je to hlien, žlč a lanugo. Keď sa vylúči v maternici alebo v pôrodných cestách, môže to byť pre všetkých zúčastnených jednoznačne nepríjemné. V skutočnosti však najviac trápi dieťa. Deti narodené po prechode mekónia ho občas majú v nose a ústach. Zdravotné sestry potom musia mekónium z dýchacích ciest novorodenca odstrániť, aby mohlo dieťa správne dýchať.

Autor fotografie je Hu Chen

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre