10 veľmi zaujímavých faktov, ktorým sa síce verí ťažko, no sú skutočne pravdivé

22750

Internet je plný pseudo-faktov a niekedy je ťažké zistiť, ktorým z nich môžete skutočne uveriť. Napríklad žena kupujúca neviditeľné umelecké dielo za 10 000 dolárov alebo to, že vošky sa rodia tehotné a rozmnožujú sa asexuálne, aj tieto zaujímavosti a fakty môžu znieť úplne šialene a nepravdivo, no sú pravdivé. Žijeme vo fascinujúcom svete, ktorý nás dokáže zakaždým prekvapiť. A toto je 10 faktov, ktorým možno uveríte len ťažko, no sú pravdivé.

1. Španielsko je jednou zo štyroch krajín na svete, ktorej národná hymna neobsahuje žiadne slová

spain fotografia
Foto od Efraimsotchter

Španielsko, San Maríno, Kosovo a Bosna a Hercegovina sú jedinými krajinami na svete, ktorých hymna neobsahuje text. Španielsku národnú hymnu „Marcha Real“ zložil v roku 1761 španielsky režisér a skladateľ Manuel Espinosa de los Monteros. Ide zároveň o jednu z najstarších národných hymien na svete. Najvýraznejšou črtou španielskej hymny je však to, že neexistujú žiadne oficiálne texty. Počas smrti diktátora Francisca Franca, keď sa Španielsko stalo demokratickou krajinou, boli texty oficiálne zrušené.

2. Žena si raz kúpila neviditeľné umelecké dielo za 10 000 dolárov

V roku 2011 umelecké duo Delia a Brainard Carey spolu s americkým hercom Jamesom Francom predstavili projekt s názvom „MONA“ alebo Múzeum neviditeľného umenia. Dokonca spustili zbierku s cieľom získať finančnú podporu pre toto mýtické múzeum. Aj keď to vyzerá naozaj smiešne, tak Aimee Davison si skutočne kúpila neviditeľné umelecké dielo za 10 000 dolárov! Išlo o kus s názvom „Fresh Air“. Ojedinelé umelecké dielo, ktoré fyzicky neexistuje, bolo opísané ako majúce nekonečnú nádrž kyslíku. Za peniaze dostala Aimee iba grafickú kartu, ktorá vysvetľuje myšlienku a inšpiráciu stojacu za týmto „dielom“.

3. Dve sestry z Virgínie predali na eBayi kukuričnú vločku v tvare Illinois za 1 350 dolárov

V roku 2008 predalo sesterské duo Melissa a Emily McIntire z Virginie kukuričnú vločku za 1 350 dolárov. Zvláštne na nej bolo iba to, že bola v tvare amerického štátu Illinois. Napokon sa im ju podarilo predať majiteľovi maličkej webovej stránky menom Monty Kerr. Muž z Texasu totiž zbieral predmety z americkej popkultúry a myslel si, že kukuričná vločka bude skvelým predmetom do zbierky.

4. Krevety mantis majú najrýchlejší úder na svete

Tieto krevety sú morské kôrovce z radu Stomatopoda. Sú skôr agresívnymi príbuznými homárov a krabov a lovia iné morské zvieratá. Ich pohyby zahŕňajú ničivé údery, ktorými dokonca dokážu prebiť viac ako polcentimetrovú sklennú stenu.

Tajnou zbraňou tohto stvorenia sú sklopené ramená, ktoré majú zložené a skryté pod hlavou. Dokážu ich však zdvihnúť obrovskou rýchlosťou a ochromiť svojho nepriateľa silnými údermi. Niektoré druhy kreviet mantis majú akési kopije, ktoré používajú na bodnutie koristi, ako napríklad rýb. Dokážu dokonca udrieť rovnakou rýchlosťou a silou ako letí vystrelená guľka zo zbrane.

5. Žaby používajú svoje očné bulvy na to, aby dostali jedlo dole krkom

Už ste niekedy sledovali žabu pri jedle? Ak áno, museli ste si všimnúť, ako zatvára oči alebo žmurká pri prehĺtaní. Nie je to preto, žeby si užívala svoje jedlo, ale preto, aby jedlo dokázala dostať do žalúdka.

6. Väčšina postavičiek na škatuliach plných cereálií pre deti sa pozerá dole, aby mali očný kontakt s deťmi, ktoré kráčajú po uličke v obchode

od mtchlra licencia CC BY 2.0

Ak sa pozriete na dizajn na škatuliach od cereálií určených pre deti, tak uvidíte, že maskot takmer stále hľadí dole. Nejde však o náhodu. Je za tým naozaj chytrý dôvod! Nedávna štúdia organizácie Food and Brand Lab z University of Cornell University odhalila, že výrobcovia tohto jedla navrhli obal zámerne tak, aby vyhovoval rôznym demografickým údajom.

Tím v spoločnosti Cornell študoval 65 rôznych značiek cereálií nájdených v 10 obchodoch. Zistili, že 66% postavičiek zobrazených na obale „detských cereálií“ pozeralo dole. Odborníci tvrdia, že očný kontakt pomáha budovať spojenie a dôveru. Štúdia napokon dospela k záveru, že cereálie, ktoré použili túto stratégiu, zaznamenali výrazný nárast predaja a dôveru v ich značku.

7. V roku 2012 sa turistka na Islande nevedomky pripojila k pátracej skupine, ktorá hľadala nezvestnú ženu. Ukázalo sa, že hľadali práve ju

V roku 2012 bola ázijská žena na Islande vyhlásená za nezvestnú. Vytvorili preto pátraciu skupinu, ktorá ju šla hľadať. Žena sa medzitým prezliekla, a preto ju hneď nespoznali. Až po hodinách pátrania si napokon uvedomila, že to ona je tá žena, ktorú hľadajú.

8. Všetky hnedé oči sú v skutočnosti modré. Ako hnedé ich vidíme len kvôli prítomnosti pigmentu nazývaného melanín

persons brown eyes in close up photography
Foto od takwa abdo na Unsplash

Všetci vieme, že naša pokožka získava farbu z melanínu, ale vedeli ste, že je to rovnaká zložka, ktorá zafarbuje oči na hnedo? Práve jedinci, ktorých očí obsahujú viac melanínu, ich preto majú hnedé.

9. Obrovské húsenice menia svoju farbu na farbu výkalu, aby sa skryli pred predátormi

Húsenice sú vynikajúcou pochúťkou pre hladné vtáky, a preto vyvinuli šikovnú stratégiu, aby sa nestali ľahkou korisťou. Tieto húsenice používajú svoje jedinečné sfarbenie a tvar, aby sa dokonale maskovali – dokážu sa zmeniť na niečo, čo vyzerá ako vtáčí výkal.

10. Vošky, drobný hmyz sajúci miazgu, sa rodia tehotné

od DocJ96Od CC BY-NC 2.0

Sexuálna zrelosť sa týka veku. Rôzne zvieratá dosahujú zrelosť v rôznom veku, ale drobný hmyz sajúci miazgu známy ako vošky, sa už rodia tehotné. Tento hmyz sa tak dokáže rozmnožovať asexuálne. Samice vošiek skrátka môžu porodiť ďalšie nymfy bez toho, aby sa museli spáriť so samcom.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre