Neuveriteľný príbeh: Gorila Freddy dojčí siroty v 50-tke

81

Freddy, 50-ročná gorila v Cleveland Metroparks ZOO, prekvapuje odborníkov svojou schopnosťou stále dojčiť a starať sa o siroty, aj napriek tomu, že už dávno prekročila priemernú dĺžku života v zajatí.

V Cleveland Metroparks ZOO žije sedemčlenná rodina goríl, medzi ktorými je aj 50-ročná samica menom Fredrika, prezývaná Freddy. Táto starostlivá gorila sa láskyplne stará o dve mladé gorily, Kayembe a Jameelu, ktorých matky ich po narodení odmietli. Freddy je pritom nielen matkou 12 detí, ale aj babkou a prababičkou.

Zdroj: www.nationalgeographic.com

Čo je na Freddy výnimočné, je jej schopnosť dojčiť aj v tomto pokročilom veku. Podľa Kristen Lukas, riaditeľky oddelenia ochrany a vedy v ZOO, Freddy vyvoláva obdiv svojou prispôsobivosťou a ochotou starať sa o mladé gorily, aj keď nie sú jej biologické deti.

Prírodný zázrak

Keď primatologický tím zaznamenal, že Kayembe nielenže cicá, ale aj prehĺta, objavili biele kvapky na Freddyinom prsníku, čo potvrdilo, že produkuje mlieko. Tento jav, nazývaný indukovaná laktácia, je výsledkom častého cicania, ktoré stimuluje produkciu hormónu prolaktínu. Podobný fenomén sa vyskytuje aj u ľudí, najmä tých, ktorí užívajú hormóny na podporu laktácie.

Zdroj: www.nationalgeographic.com

Odborníci z Smithsonian Institution v D.C. analyzovali Freddyino mlieko a potvrdili, že spĺňa všetky požiadavky na kalórie a živiny. Podľa Michaela Powera, odborníka na zloženie živočíšneho mlieka, Freddyino telo vďaka dlhoročnej skúsenosti matky vie, ako sa znova prepnúť do rodičovského režimu.

ZdrojAlžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre