Najznámejšie mestá a málo známe fakty o nich. Dostali sa k vám tieto zaujímavosti?

2792

Na to, aby nám mestá ako Paríž, Londýn, Moskva, New York alebo Miláno niečo vraveli ani nemusíme byť extra vzdelaní v oblasti geografie. Sú to totiž nesmierne známe mestá, o ktorých často počúvame, sú navštevovanými destináciami a v neposlednom rade sú aj súčasťou školských osnov. Vedeli by sme teda o každom povedať aspoň jednu či dve zaujímavosti.

To je však niekedy málo. Ide totiž o mestá, ktoré si zaslúžia oveľa viac pozornosti a vždy prídu s niečím, čo nás prekvapí. Že o tom pochybujete? Tak venujte pozornosť nášmu článku a dajte nám vedieť, či ste o týchto špecifikáciach vedeli.

Mesto Lisabon je o 400 rokov staršie ako Rím

aerial view of city buildings during daytime
Autor tejto fotografie je Katya Shkiper

Keď si spomínate na historické udalosti a fakty a vôbec, ak si predstavíte kde vznikali prvé štáty, pravdepodobne skĺznete k domneniu, že Rím by mal byť jedným z najstarších miest. V Európe je ale ešte jedno veľké mesto, na ktoré sa často zabúda a ktoré je o celých 400 rokov staršie ako Rím. 

Hlavné mesto Portugalska, Lisabon, bolo pravdepodobne prvýkrát osídlené už v roku 1200 pred Kristom Feničanmi, tí sa tu zastavili, aby si urobili prestávku v ceste za obchodom. Tým sa Lisabon stalo druhým najstarším hlavným mestom Európy, samozrejme, po Aténach. 

Mesto Hongkong vybudovalo najväčší systém eskalátorov na svete

1176574 photo u 368711199
Zdroj: ranker.com

Nakoľko ide o krajinu, kde musíte neustále stúpať do kopca, zasvätení ľudia sa rozhodli svojim obyvateľom pomôcť a uľahčiť im cestu z miesta na miesto. 

V roku 1993 mesto otvorilo centrálny systém eskalátorov. Celý komplex je dlhý takmer jeden kilometer a týči sa v nadmorskej výške viac ako 135 metrov. Celkovo je tu 20 eskalátorov, ktoré fungujú od šiestej hodiny rána do desiatej doobeda, čím sa predchádza dopravnej špičke. 

História veľkého bazáru v Istanbule siaha 600 rokov dozadu

kapal
Zdroj: flickr

Pri predstave veľkých nákupov si možno niekto predstaví obrovský obchodný dom, presvetlený s radmi obchodov s rozmanitým sortimentom. 

Veľký bazár (známy ako Kapalıçarşı) je miesto, ktoré pri návšteve Istanbulu (kedysi nazývaného Konštantínopol) nemôžete vynechať. Existuje od roku 1455. V čase, kedy vznikol, sa tu nachádzali len stánky s oblečením a šperkami, no postupne sa trh rozrastal.

Ak sa dnes rozhodnete navštíviť trh, zistíte, že rozlohou zaberá viac ako 64 ulíc, pričom narazíte na asi 4 000 obchodov. Ide teda o najstaršie a najväčšie trhovisko, kde môžete blúdiť hodiny a zjednávať ceny.

V Paríži nenájdete stopku

a city street with cars parked on both sides
Autor tejto fotografie je Florian Peeters

Všetci dobre vieme, že existuje niekoľko univerzálnych dopravných značiek – jednou z nich je i značenie Stoj, daj prednosť v jazde (osemhranná značka červenej farby).  

V Paríži však na ňu nenarazíte. Dôvod nie je presne známy. A ako to funguje? Ak sa dostanete na cestu, ktorá nie je riadená semaformi, potom majú prednosť autá z prava.

Kremeľ v Moskve je najväčšia stredoveká pevnosť

Saint Basil's Cathedral, Moscow, Russia
Autor tejto fotografie je Nikolay Vorobyev

Kremeľ v Moskve figuruje ako výkonné sídlo Ruskej federácie, a teda je aj symbolom ruskej moci. Pôvodne bol postavený v roku 1156, no naprieč storočiami prešiel mnohými rôzne rozsiahlymi renováciami. Na samom začiatku bol postavený z dreva, až neskôr ho prestavali, pričom použili kameň a červené tehly, ktorými je známy dodnes.

Kremeľ sa tak stal najväčšou stredovekou pevnosťou. Vonkajšie steny moskovského Kremľa sú vysoké 5 až 17 metrov, dlhé vyše 2 kilometrov a posilnené 20 vežami. 

Tretie najmenšie mesto v Anglicku (podľa počtu obyvateľov) je mesto Londýn

738700 photo u 1673099696
Zdroj: ranker.com

Keď sa ľudia rozprávajú o Londýne, anglickom meste, nikomu ani len nenapadne, že má tak málo obyvateľov v porovnaní s ďalšími anglickými mesta. Predsa len ide o metropolu!  

Ak však počítame iba takzvanú bankovnú časť mesta, tam v skutočnosti žije len 8 tisíc obyvateľov, všetci ostatní tam nanajvýš pracujú, no musia dochádzať. Ani rozlohou nie je extrémne veľká, zaberá ani nie 2 kilometre štvorcové.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.