Nie sme pripravení na rýchlo rastúce klimatické riziká

74

Extrémne horúčavy, sucho, lesné požiare a záplavy, ktoré sme zažili v posledných rokoch, sa v Európe zhoršia aj pri optimistických scenároch globálneho otepľovania a ovplyvnia životné podmienky na celom kontinente. Agentúra EEA uverejnila prvé európske hodnotenie klimatických rizík (EUCRA), ktoré má pomôcť určiť politické priority v oblasti adaptácie na zmenu klímy a v odvetviach citlivých na zmenu klímy.

„Z našej novej analýzy vyplýva, že Európa čelí naliehavým klimatickým rizikám, ktoré rastú rýchlejšie, ako je naša spoločenská pripravenosť,“ povedala Leena Ylä-Mononenová, výkonná riaditeľka EEA.

The Advocate/pinterest

Správa sa zaoberá tým, aké závažné sú klimatické hrozby a ako dobre je Európa pripravená na ich zvládnutie. Uvádza sa v nej, že najnaliehavejšími rizikami – ktoré sa zhoršujú v dôsledku znečisťovania planéty fosílnymi palivami – sú tepelný stres, prívalové povodne a záplavy riek, zdravie pobrežných a morských ekosystémov a potreba solidárnych fondov na obnovu po katastrofách.

Keď výskumníci prehodnotili šesť rizík pre južnú Európu, ktorú označili za „horúci región“, zistili, že sú potrebné aj naliehavé opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti plodín a ochranu ľudí, budov a prírody pred lesnými požiarmi.

Vlády, ktoré sa budú snažiť reagovať na viaceré krízy, budú mať väčšie nároky na zdroje, ako tie, ktoré sa nepripravia.

Maher Najm/flickr

Európa sa od priemyselnej revolúcie otepľuje viac ako ktorýkoľvek iný kontinent. Ohrieva sa približne dvakrát rýchlejšie, ako je celosvetový priemer, pretože oxid uhličitý upcháva atmosféru a zadržiava slnečné svetlo.

Výskumníci sa zaoberali dvoma možnými scenármi nízkeho a vysokého oteplenia v priebehu storočia. Neuvažovali o potenciálnych zlomových bodoch v klimatickom systéme, pričom argumentovali tým, že účinky takýchto dramatických zmien sa prejavia v dlhšom časovom období, a preto sa nemení naliehavosť opatrení v krátkodobom horizonte.

Daniela Schmidtová z Bristolskej univerzity, ktorá bola členkou poradného výboru správy, ale nepodieľala sa na jej vypracovaní, naznačila, či je potrebná ďalšia správa o rizikách. Povedala: „Zvýši sa tým aktivita, budú ľudia pripravenejší, keď budú mať viac informácií o tom, ako vyzerajú tieto pre nás kľúčové riziká?“

Uviedla, že ľudia by mali pochopiť, že vlády, mestá a jednotlivci majú možnosť znížiť riziká – a že opatrenia v tomto smere prinesú výhody, ako je čistejší vzduch a lepšie bývanie. „Ako môžeme ľuďom uľahčiť, aby vedeli, že majú moc niečo urobiť?“ povedala.

TheDigitalArtist/pixabay

Európska komisia uviedla, že začiatkom tohto týždňa predloží oznámenie o riadení klimatických rizík.

V správe EEA sa uvádza, že viaceré klimatické riziká už dosiahli kritickú úroveň. Ak sa teraz neprijmú rozhodné opatrenia, väčšina klimatických rizík by podľa nej mohla do konca tohto storočia dosiahnuť kritickú alebo katastrofickú úroveň.

„Toto by mal byť posledný budíček,“ povedal Ylä-Mononen.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre