Niekoľko užitočných informácii, ktoré je dobré pred návštevou krásneho Jordánska vedieť

464

Jordánsko je krajina typická svojou pohostinnosťou, bohatou históriou a kultúrou. Pýši sa tiež mnohými svetovými pamiatkami UNESCO. Mali by ste vedieť, že Jordánsko ponúka nekonečné možnosti pre dobrodružstvo. Je to vcelku príjemná a pokojná destinácia, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Prečítajte si nasledujúcich 8 informácii, ktoré je pred cestou do Jordánska dobre vedieť.

jordan fotografia
Foto od mikaelthunberg

Je to bezpečná krajina

Napriek tomu, že sa nachádza v časti sveta, kde sa v histórii striedal jeden konflikt za druhým, Jordánsko je priateľská oáza, ktorá je plne otvorená návštevníkom. Jordánsko zaradili v roku 2017 na 9. miesto (zo 135 krajín) čo sa týka pocitu osobnej bezpečnosti, pričom napríklad Spojené štáty sa umiestnili až na 26. mieste. Aj keď by ste mali dodržiavať obvyklé opatrenia, ako sa zdravotne poistiť, nenosiť veľké sumy hotovosti pri sebe, držať cennosti zamknuté v trezore, v noci nechodiť sami, je to stále skvelá krajina aj čo sa bezpečnosti týka.

Mimoriadne priateľskí obyvatelia

Jordánčania sú veľmi priateľskí a taktiež pohostinní ľudia. Nie je žiadnym prekvapením, ak vás pozvú na čaj alebo ich tradičné jedlo aj napriek tomu, že ste absolútnymi cudzincami.

Dajte si pozor na pozdravy

Ľudia rovnakého pohlavia si navzájom potrasú rukou, opätujú si objatie, alebo vzdušné bozky. No dajte si pozor na opačné pohlavie. Moslimovia sa z úcty k náboženstvu a manželom nedotýkajú ľudí iného pohlavia. Keď sa s niekým stretnete, tak ho jednoducho pozdravte, usmejte sa a potom sa nechajte viesť. Ak vám ruku ako prvý podá tamojší obyvateľ, alebo vás bude chcieť objať, vtedy to urobiť môžete.

Nie je vždy teplo

Medzi májom a septembrom panuje v Jordánsku zimná sezóna. Od novembra do februára je tam zas množstvo studených a zamračených dní, prší a dokonca aj sneží. Teploty v noci niekedy klesnú až na bod mrazu. Čiže predstava o tom, že v krajine neustále panujú tropické dni je absolútne mylná.

jordan fotografia
Foto od mikaelthinberg

Nemusíte sa obliekať konzervatívne

Jordánsko je síce moslimskou krajinou, ale aj kresťania, Židia a ľudia rôznych iných vierovyznaní si tam taktiež žijú absolútne pokojne. Neexistuje žiadny zákon, ktorý by vyžadoval, aby ženy nosili typické moslimské oblečenie s pokrývkou hlavy. Jordánčania sú vo všeobecnosti dosť uvedomelí a bez obáv si vychutnáte svoj osobný štýl odievania.

Alkohol je legálny

Alkohol nalievajú v mnohých reštauráciách, baroch a samozrejme v obchodoch s alkoholickými nápojmi vo väčších mestách, ako sú napr. Amman, Aqaba, Madaba či Fuheis. Jedinou výnimkou je obdobie ramadánu, počas ktorého je zakázané podávať alkohol, a to kdekoľvek v krajine.

Vodu nepite

Voda z vodovodu nie je v Jordánsku pitná. Environmentálne vzdelávanie či recyklácia je taktiež absolútne vzácna, a preto má krajina problém s plastami. Niet preto divu, že aj počas prechádzky krásnou krajinou narazíte na odpadky.

Jordánsko je dôkazom toho, že veľké veci sa dajú zažiť aj v malých krajinách

Jordánsko je menšie ako Portugalsko, no k dispozícii sú nekonečné možnosti zažiť dobrodružstvo, bohatú starovekú históriu, zaujímavú kultúru, prírodné rezervácie a mnoho iného. Krajina tiež ponúka päť svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Pri jej návšteve nemôžete vynechať hrady a múzeá vrátane Petry, Wadi Rum, Herkulovho chrámu v Ammáne, rímskych ruín v Jerash a taktiež Ajloun Castle.

jordan amman fotografia
Foto od archer10 (Dennis) 200M Views

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre