Niektoré krajiny stavajú doslova cyklotrasy budúcnosti a je na nich skvelý pohľad

487

K bicyklovaniu sa na Slovensku uchyľuje stále viac ľudí, možno povedať, že aj vďaka nášmu Petrovi Saganovi, no určite to má taktiež ekologický a ekonomický dôvod. Navyše, aj napriek biednym cyklotrasám, je to niekedy rýchlejší spôsob dopravy, najmä vo veľkých mestách. Na Novom Zélande poznajú výhody prepravy na bicykli a poznajú ich aj v Číne a Belgicku, kde stavajú cyklotrasy budúcnosti. Budúcnosti preto, že sú dokonalé, čo sami potvrdíte pohľadom na fotografie nižšie.

V novozélandskom meste Auckland stavajú budúcnosť dopravy a to vôbec nepreháňame. Aj takto by sa pokojne dali nazvať úžasné nadzemné cyklotrasy, po ktorých sa dostanete do tých najrušnejších oblasti skôr, ako cez zápchy autami či autobusom. Doposiaľ sa im podarilo zmeniť bývalú a opotrebovanú diaľničnú rampu na žiarivo ružovú cestičku. Táto cesta spája mesto s už existujúcou cyklotrasou a vedie ponad hlavný ťah, ktorý býva často veľmi vyťažený.

View this post on Instagram

The view from our open home really shows off the new Nelson Street cycleway, we're off to test it out this afternoon ? The urban cycleways programme: Phase 1 stretches from Upper Queen St to Victoria St and connects with the existing North-western cycleway & Grafton Gully. Phase 2 will extend to Quay St, opening by mid-2016. Mr Bridges said: “This is a great day for Auckland’s inner-city cycling network. The cycleway is a new & exciting urban space, creating a city centre where people feel more safe & confident to ride a bike The cycleway, which has been built in the midst of Auckland’s central motorway junction, is New Zealand’s most ambitious piece of urban cycling infrastructure ever built. The cycleway will transform Auckland’s inner city cycling network.” It also caters for walkers too ??? #NelsonStreetCycleWay #CycleWay #NelsonStCycleWay #infrastructure #Auckland #Growth #Development #HeartOfAklCity #WeLoveAuckland #HotPink #EyeOnAuckland #SpaghettiJunction #SkyTower #BestOfAuckland #CityOfSails #UrbanDesign #Urban #PublicSpaces #LightPathAKL @aklcouncil

A post shared by Real Estate Sales | AKL City (@teamyurak_raywhitenz) on

V čínskom Xiamene zas funguje najdlhšia vyvýšená cyklotrasa na svete s dĺžkou 7,6 kilometra a počas najväčšej dopravnej špičky prepraví naraz aj 2 000 cyklistov. Šetria tým životné prostredie a prospievajú vlastnému zdraviu. Ani tí, ktorí nemajú bicykel sa však nemusia obávať, pretože je tam zabezpečená požičovňa bicyklov. Samotná Čína je nesmierne preľudnená a všetci sú radi, keď sa aspoň trochu odľahčí cestná premávka.

Ani Belgicko nezaostáva. Mesto Limburg sa môže pochváliť cyklotrasou, ktorá je skutočne unikátna, pretože vedie cez rybník a iné skvostné miesta. Je totiž postavená tak, že keď rybníkom prechádzate bicyklom, tak voda je na úrovni vašich oči. Pri ceste sa môžete pokochať nádhernou prírodou a zároveň sa prepraviť v dobrej nálade z bodu A do bodu B. Navyše, určitá časť vedie aj cez koruny stromov a je vo výške 10 metrov. Kde inde niečo také zažijete?

 

Zdroj: Dobrenoviny

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre