Nová kampaň, ktorá má za úlohu zachrániť zanedbané európske pamiatky

427
buzludzha fotografia
Foto od Athena Lao

Kampaň, ktorá stojí za zoznamom pamiatok, ktoré je potrebné zachrániť, nedávno rozšírila svoj zoznam o lanovkovú dráhu v Gruzínsku, modernistickú pamiatku v Bulharsku, či ľadovňu v Grimsby. Túto kampaň vedie federácia s názvom Europa Nostra, ktorá úzko spolupracuje s Unesco a Európskou úniou. Ich hlavnou funkciou je ochrana kultúrnych a prírodných pamiatok celej Európy.

Lanovková dráha v Gruzínsku bola postavená v roku 1913 pre banícky priemysel. Aj keď mnoho káblov už dávno zhrdzavelo, niektoré stále držia, a tak sa na nich môžete lanovkou previesť. Už dlhú dobu hľadajú sponzora, ktorý by im dopomohol financovanie renovácie a údržby. Nakoniec sa im to aj podarilo a dostali sa na spomínaný zoznam.

Buzludzha Monument v Bulharsku sa tam dostal tiež. Jedná sa o stavbu bývalej bulharskej komunistickej strany z roku 1981. Budova predstavuje lietajúci tanier (ufo) a zvnútra má steny pokryté zaujímavými mozaikami. Je celkom populárna medzi turistami, ktorí radi navštevujú podobné staré a opustené pamiatky. S novým financovaním chcú túto pamiatku trochu oživiť a oficiálne sprístupniť pre verejnosť. Rovnaký plán majú aj s anglickou ľadovňou v Grimsby – najstaršou zachovanou továrňou na výrobu ľadu. Bola postavená v roku 1900 a momentálne je vo veľmi zlom stave.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre