Nový spôsob vzniku života: Spermbot

Liek na neplodnosť by mohol prísť vo forme softvérového robota

380

S problémami počatia potomka sa v 21. storočí potýka čoraz viac párov. Teórie a názory na túto problematiku sú rôzne, niektoré sa rozchádzajú, iné zhodujú.

  • 1 z 8 párov majú problémy s otehotnením alebo s udržaním tehotenstva.
  • zhruba 1/3 neplodnosti je spôsobená ženskými problémami, 1/3 mužskými a 1/3 je spôsobená kombináciou problémov oboch partnerov.
  • len v USA je neplodných 7 miliónov ľudí

1

Liek na neplodnosť by mohol prísť vo forme softvérového robota. Najčastejšie príčiny neplodnosti väčšinou postihujú ženy vo forme zlej kvality vajíčok, endometriózy (porucha maternice) alebo môže problém zohrávať aj vek. Ale zhruba 20% zdokumentovaných prípadov neplodnosti sú klasifikované ako „výlučne mužský faktor„, čo znamená, že koreň problému pramení z mužských spermií, ktorých je buď málo, sú abnormálne tvarované alebo ide o pomalých plavcov.

Zavedenie „spermbota“, malého motorčeka určeného na pohon pomalých spermií by mohlo pomôcť spermiám úspešne doraziť do svojho cieľa k vajíčku. Magneticky riadený spermbot funguje tak, že vytvorí obal okolo chvosta spermie a následne ho poháňa smerom k vajíčku. Tento proces je samozrejme vykonávaný na lekárskej klinike, nie v spálni. Spermbot, vyvinutý tímom vedcov v Nemecku, by raz mohol zohrať dôležitú úlohu v umelej inseminácii.

Zatiaľ, bol spermbot testovaný na spermiách a vajíčkach hovädzieho dobytka a ešte nedosiahol úspešné oplodnenie. „Je to fascinujúci koncept,“ hovorí Robin Fogle, reprodukčný endokrinológ a výskumník z atlantského centra pre reprodukčnú medicínu, „ale priznávam, že som skeptik.“

Líder štúdie a inžinier spermbota Oliver Schmidt pripúšťa, že motor spermbota je trochu neefektívny a že potrebuje viac práce a času, predtým než bude testovaný na ľuďoch. Napriek tomu hovorí, že spermbot by mohol pomôcť mať deti párom s diagnózou neplodnosti, a to najmä v situáciách, pri ktorých zlyhali všetky ostatné reprodukčné metódy.

 

ZDROJnationalgeographic
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre