O tejto unikátnej schopnosti hadov vie málokto

252

V súvislosti s unikátnymi charakteristikami prírody, jeden zo zaujímavých faktov, ktoré by sme mali spomenúť, je, že oči hadov sú neustále zatvorené. To znamená, že nikdy nevidíte hada, ktorý by mrkol alebo zatvoril oči. Toto jedinečné správanie sa však netýka len hadov, ale je typické pre celú skupinu plazov.

Rozdiel medzi hadmi a inými druhmi živočíchov spočíva v ich očných viečkach. Na rozdiel od väčšiny ostatných živočíchov, hady nemajú pohyblivé očné viečka. Toto je zaujímavé z hľadiska adaptácie, pretože hady ako druh vyvinuli mechanizmus na ochranu očí bez potreby otvárania a zatvárania viečok.

Vďaka tejto jedinečnej štruktúre hadie oči zostávajú neporušené a chránené pred prachom, špinou a inými nečistotami, ktoré by mohli preniknúť do očí a spôsobiť nepohodlie alebo poškodenie. Táto funkcionalita je mimoriadne dôležitá, pretože hady žijú na rôznych miestach, od púštnych oblastí až po tropické pralesy, kde je vysoká pravdepodobnosť kontaminácie očí.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre