Objav 10 000-ročných potopených ruín v Baltickom mori odhaľuje tajomstvá neolitických lovcov

1011

Objav potopených ruín 10 000 rokov starej megaštruktúry v Baltickom mori odhaľuje stratené tajomstvá kamennej doby a poukazuje na dômyselnosť neolitických lovcov. 

Nečakaný objav v hĺbkach Baltického mora

Archeológovia z univerzít v Kieli a Rostocku a z Leibnizovho inštitútu pre výskum Baltického mora objavili v zálive Mecklenburg pozoruhodné ruiny. Využitím lodí a podmorských dronov zmapovali rozsiahlu štruktúru, ktorá bola po tisícročia skrytá pod morskou hladinou.

baltic sea, beach, germany
Autor tejto fotografie je Henning_W

Blinkerwall – svedok pravekého inžinierstva

Tento objav predstavuje jednu z najväčších známych štruktúr kamennej doby v Európe. Skladá sa z viac ako tisíca kameňov usporiadaných vedľa seba na dĺžku takmer jedného kilometra, čo naznačuje jej umelý pôvod. Ale na čo slúžila?

Lovná pasca pre soby

Výskum naznačuje, že Blinkerwall mohla slúžiť ako obrovská pasca na lov veľkých prežúvavcov, predovšetkým sobov. Jej orientácia a umiestnenie svedčia o tom, že mohla krížiť migračné trasy sobov a uľahčovať lovcom ich chytanie.

Zdroj: Youtube

Odkaz pradávnej civilizácie

Objav Blinkerwallu nielenže poskytuje vzácny pohľad do života neolitických lovcov, ale tiež poukazuje na sofistikované techniky, ktoré používali pri love. Tento objav otvára nové cesty pre pochopenie pravekých európskych civilizácií a ich interakcie s prírodným prostredím.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre