Hlbiny minulosti: Objav starovekých kanoí v Taliansku odhaľuje pokroky v námorníctve

77

V srdci Talianska, skryté pod hladinou jazera Bracciano, archeológovia odhalili zvyšky prehistorických osád, ktoré rozprávajú príbeh ľudskej vynaliezavosti a dávnych cestovateľských ambícií.

Objav päť starovekých kanoí v osade La Marmotta predstavuje významný míľnik v pochopení našich predkov a ich schopnosti prekračovať hranice možného.

Zdroj: YouTube

Nečakaný objav pod hladinou

Pri vykopávkach v pobrežnej osade La Marmotta, ktorá je dnes pohlcená vodami jazera Bracciano, archeológovia narazili na nevídaný nález. Objavili päť kanoí, ktoré sú s vekom odhadované na približne 7000 rokov, čím predstavujú najstaršie známe lode v oblasti Stredozemného mora.

Skryté tajomstvá dávnych lodeníc

Tieto plavidlá, skonštruované z jelše, európskeho buku, dubu a topoľa, odhaľujú neobyčajnú rozmanitosť a sofistikovanosť stavebných techník používaných v neolite. Radiokarbónové datovanie určilo ich výrobu medzi rokmi 5700 a 5100 pred Kristom, čo poukazuje na pokročilé námorné znalosti a zručnosti ich tvorcov.

Zdroj: YouTube

Inžinierske umenie predkov

Nález svedčí o pokročilých stavebných technikách, ako sú priečne výstuže zvyšujúce odolnosť trupov a dômyselné systémy plachtenia či opier, čo dokazujú aj drevené objekty v tvare T s otvormi pre upevnenie lán.

Tieto techniky a využitie viacerých druhov dreva odlišujú tieto kanoe od iných neolitických nálezov a poukazujú na sofistikované chápanie lodnej stavby a navigácie.

Záhady neodhaleného

Aj keď objav ponúka nový pohľad na schopnosti a inovácie starovekých ľudí, zostáva mnoho otázok nezodpovedaných. Vedci stále skúmajú konštrukčné metódy a snažia sa presnejšie identifikovať typy používaných lodí a ich navigačné schopnosti.

Svedectvo každodenného života

Okrem kanoí objavili archeológovia aj pazúrikové a obsidiánové nástroje, hrnčiarske nádoby, ozdoby a figúrky, ktoré ponúkajú hlbší vhľad do každodenného života, symbolických a technologických možností starovekých obyvateľov.

Zdroj: YouTube

Tieto artefakty doplňujú príbeh o živote komunít, ktoré žili na pobreží jazera Bracciano pred tisícročiami.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre