Archeologický objav na Ukrajine posúva dôkazy o prítomnosti človeka v Európe do staršej doby

137

Svedkovia pradávnej minulosti

Na západe Ukrajiny, v oblasti neďaleko hraníc s Rumunskom, bol učinený pozoruhodný archeologický objav. Tím archeológov z rôznych kútov sveta tu objavil kamenné nástroje, ktorých vek presahuje 1,4 milióna rokov.

Tento nález je závažný nielen pre svoju starobu, ale aj preto, že sa tým posúva dôkaz o prítomnosti človeka na európskom kontinente do oveľa staršej doby, než sme doteraz predpokladali.

Zdroj: YouTube

Dôkaz starý milióny rokov?

Nálezisko nachádzajúce sa blízko mesta Korolevo na západe Ukrajiny sa stalo miestom objavu kamenných nástrojov, ktoré zmenia doterajšie chápanie migrácie a adaptácie raných predchodcov človeka v Európe.

Tieto nástroje, vyrobené z precízne štiepaných kameňov, boli používané predovšetkým na spracovanie mäsa a kožušín. Ich vek bol určený na základe analýzy sedimentárnych hornín, v ktorých boli objavené.

Kto stojí za týmito nástrojmi?

Hoci toto nálezisko poskytuje najstarší dôkaz o prítomnosti hominidov v Európe, vedci sa stále snažia odhaliť, ktorý druh človeka tieto nástroje vyrobil.

Geofyzik Mads Faurschou Knudsen z Aarhuskej univerzity v Dánsku naznačuje, že za týmito nástrojmi by mohol stáť homo erectus, známy svojou schopnosťou chodiť vzpriamene a používať oheň. Napriek tomu, bez fosílnych pozostatkov, ostáva presná identifikácia tvorcov týchto nástrojov záhadou.

Zdroj: YouTube

Význam nálezu

Tento objav na Ukrajine je zvlášť významný preto, že ide o najstarší nález tohto druhu tak ďaleko na severe Európy. Naznačuje to, že raní ľudskí predkovia boli schopní putovať a adaptovať sa na rozmanité prostredia vďaka svojim nástrojom, čo im umožnilo prežiť v rozličných podmienkach.

Predtým sa za najstaršie obývané miesto v Európe považovala lokalita Atapuerca v Španielsku, ktorá je však o približne 200 000 až 300 000 rokov mladšia.

Prepojenie medzi kontinentmi

Nález kamenných nástrojov neďaleko mesta Korolevo prináša nové svetlo aj na migráciu a kolonizáciu Európy našimi ranými predkami. Rádiologická analýza týchto artefaktov pomáha vyplniť doterajšiu medzeru medzi nálezmi v

Španielsku a na mieste Dmanisi v Gruzínsku. Podporuje tak teóriu, že Európu kolonizovali hominidi prichádzajúci zo smeru východného a juhovýchodného Ázie smerom na západ a severozápad.

Zdroj: YouTube

Tento objav posunul hranice našich poznatkov o prítomnosti človeka v Európe, ale aj otvára nové otázky a možnosti pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli odhaliť ešte viac o našich pradávnych predkoch a ich schopnosti adaptácie na meniace sa prostredie našej planéty.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre