Nová nádej. Najdôležitejšie objavy v oblasti onkológie za tento rok

289

Rakovina. Nepríjemná diagnóza, ktorá každým rokom postihne na svete milióny ľudí. Čím neskoršie štádium, tým horšie sú prognózy pacientov na prežitie alebo úplne vyliečenie. Tisícky vedcov po celom svete skúmajú jej príčiny, možnosti liečby, skorej diagnostiky a ponúkajú novú nádej.

Najnovšie poznatky sú označované ako “zlatý vek” v liečbe rakoviny, kde každý nádor má jedinečný popis a pre každého pacienta sa vyrábajú personalizované terapie. Zo všeobecných poznatkov sa vytvára stále užší výber a tým čo najviac cielená liečba. 

Genetické testovanie

pexels rfstudio 3825527 scaled
Zdroj:pexels/rfstudio

O genetickom testovaní a genetickej predispozícií, ste už určite počuli. Najnovší prelomový objav v testovaní sa zameriava na DNA jednotlivých nádorov. V rámci testov sa určujú skupiny možných mutácií, ktoré priamo vedú k vzniku rakoviny. Takmer každý deň výskumníci objavujú ďalšie varianty mutácií. Liečba vďaka tejto metóde bude cielená na konkrétny typ mutácie. Testovanie tak odhalí širšie spektrum ohrozených pacientov a cielená liečba pomôže s ochorením čo najefektívnejšie bojovať.

Cielená imunoterapia

pexels rfstudio 3825578 scaled
Zdroj: pexels/rfstudio

Imunoterapia na Slovensku tiež nie je úplne cudzím pojmom. Známa je napríklad liečba zvýšenými dávkami vitamínu C, na podporu imunity. Funguje však zatiaľ iba ako podporná liečba a názory odborníkov na ňu sa líšia.

CAR T bunková terapia je ale niečo úplne iné. Zameriava sa na prestavbu vlastných imunitných buniek na bunky, ktoré budú napádať rakovinu. Prelomový liek nazývaný pembrolizumab (Keytruda) – je navrhnutý tak , aby vlastné imunitné bunky ničili tie rakovinové čo najlepšie. Liečivo sa úspešne používa napríklad na liečbu rakovinu kože, prsníka, pľúc, obličiek, pažeráka. 

Hľadanie a liečba rakoviny súčasne

pexels nataliya vaitkevich 7615556 scaled
Zdroj: pexels/ nataliya vaitkevich

Rádioterapia je často používaný spôsob liečby aj u nás. Vedci však prišli s novým špeciálnym zariadením, ktorý vďaka svojím výnimočným vlastnostiam, pomôže aj pacientom, ktorým tento typ liečby nebol odporučený. Zariadenie s názvom RefleXion X1 má schopnosť prispôsobiť a tvarovať lúče žiarenia tak, aby sa vyhýbali pohybujúcim sa orgánom v tele a viac sa zameriavali na nádory, čím znižujú poškodzovanie okolitých tkanív. Zároveň s ožarovaním, je tento stroj schopný určiť ďalšie ložiská v tele pacienta, čo je  veľký posun vpred minimálne v rýchlejšej diagnostike. Vedci ešte sami nevedia, čo všetko tento prístroj dokáže. Na základe doterajších klinických štúdií sa  rádioterapii blýska na lepšie časy. 

Zvyšovanie rozmanitosti v klinických štúdiách

pexels anna shvets 4557829 scaled
Zdroj: pexels/ anna shvets

Ďalšou novinkou v cielenej liečbe a testovaní je zameranie sa na demografiu, etnicitu a sexuálnu orientáciu u jednotlivých pacientov. Jednotlivé faktory, ktoré ovplyvňujú úspešnosť liečby majú základ práve v rozmanitosti pohlavia, veku, národnosti a podobne. Takéto skúmanie v rámci klinických štúdií môže v budúcnosti zohrávať výnimočnú rolu v rámci cielenej liečby. To, že jeden typ liečiva zaberá pacientovi, ktorý má 35, ešte neznamená, že bude mať taký istý účinok na 50-ročného pacienta. Lekárom sa tak uľahčí cesta na zvolenie, čo najpresnejšej metódy. Pacienti už tak možno nebudú vystavovaní liečbe pokus-omyl, tak často a lekári si budú môcť byť istejší, že zvolili najlepšiu cestu.

Prísľub PIPAC

pexels anna shvets 3845126 scaled
Zdroj:pexels/anna shvets

PIPAC – tlaková intraperitoneálna aerosólová chemoterapia. Komplikovaný názov, ale relatívne jednoduché vysvetlenie liečby. PIPAC je nový druh chemoterapie, ktorá implementuje priamo do napadnutého miesta. Používa sa na to neinvazívna laparoskopická metóda, kde sa účinná látka dostáva priamo k metastázam a tým minimálne ohrozuje zdravé bunky v tele. Celý proces trvá 90 minút a pacienti ostávajú na noc na pozorovanie. V porovnaní s klasickou chemoterapiou, je to posun míľovými krokmi, v rámci času stráveného v nemocnici. Zároveň výška dávky chemoterapie predstavuje iba 20 až 30% pôvodnej dávkymá minimálne vedľajšie účinky. Zatiaľ však prebiehajú iba klinické štúdie, čiže na liečenie takouto metódou na Slovensku si ešte budeme musieť nejaký čas počkať.

Zdroj1, Zdroj2

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.