Toto sa deje, ak si neperiete obliečky na vankúš – a je to nechutné

1135

Buďte úprimní, ako často periete obliečky? Iste, odborníci tvrdia, že sa odporúča prať posteľnú bielizeň aspoň raz za dva týždne. Ale naozaj to robíte tak často? A sú tam zahrnuté vaše obliečky na vankúše? Ak ste si práve zašepkali nie, potom je možno načase hodiť várku bielizne do práčky – najmä keď zvážite fakt, koľko baktérií sa dokáže nahromadiť na vašom vankúši len za jeden týždeň. Tu je to, čo potrebujete vedieť.

white bed pillow on bed
Foto od
Nathan Waters na
Unsplash

Špinavá pravda o vašej obliečke na vankúš

Nečakajte, kým sa vaše vankúše zafarbia do žlta. Podľa nedávnej štúdie vykonanej spoločnosťou Amerisleep, ktorá vyrába matrace, po jednom týždni spánku na tom istom vankúši sa môže na vašej obliečke zhromaždiť 3 až 5 miliónov jednotiek tvoriacich kolónie (CFU) baktérií na štvorcový palec. To je 17 000-násobok množstva baktérií, ktoré sa nachádzajú na priemernej záchodovej doske. Áno, čítate správne.

Ak periete posteľnú bielizeň len raz za mesiac, na vašej obliečke na vankúš dokáže nazbierať takmer 12 miliónov CFU na štvorcový palec. To znamená, že vaša tvár sa dotýka 39-násobku množstva baktérií, ktoré sa nachádzajú v miske s jedlom a vodou vášho domáceho maznáčika.

zdroj: IEANG/GETTY IMAGES

Baktérie sú nechutné, ale sú aj nebezpečné?

Typ baktérií nájdených na testovaných obliečkach na vankúše vzbudzoval obavy. V štúdii Amerisleep našiel štyri hlavné kmene baktérií: grampozitívne tyčinky, gramnegatívne tyčinky, grampozitívne koky a bacily.

Gramnegatívne tyčinky boli najbežnejšími baktériami nájdenými na špinavých obliečkach na vankúše, ktoré tvorili 41 % zistených CFU. Tento typ baktérií je bežnou príčinou určitých infekcií vrátane zápalu pľúc a môže dokonca spôsobiť rezistenciu na antibiotiká, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Na špinavých obliečkach na vankúše sa našli aj bacily a tie sú typickým podozrivým zo záchvatov otravy jedlom a iných infekcií.

Majte na pamäti, že nie každá obliečka na vankúš je rovnaká; všetko závisí od zdravia a hygieny človeka. Ak ste vo všeobecnosti zdraví a pravidelne si čistíte tvár, na vašich obliečkach bude menej baktérií, než je priemer, ktorý sa našiel v štúdii Amerisleep, ale stále je to veľké množstvo. Bez ohľadu na to, je pravdepodobne rozumné meniť a prať obliečky na vankúše často.

PillowsFoto od
just.Luc is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Ako prať obliečky na vankúše?

Oblečenie si zvyčajne periete po každom nosení, ale čo obliečky na vankúše? Ľudia na to zvyknú zabúdať. Pre čistejší – a zdravší! – spánok vo vašej posteli, tu je niekoľko tipov na pranie, ako sa dôkladne zbaviť baktérií na obliečkach.

  • Perte ich raz týždenne. Pamätajte: Odstraňujete pot, sliny, telové oleje, alergény, roztoče, baktérie a ďalšie.
  • Použite horúcu vodu. Pranie obliečok na vankúše v horúcej vode pomáha zabíjať baktérie. A uistite sa, že používate kvalitné pracie prostriedky, aby ste ich vyčistili dôkladne.
  • Špeciálne obliečky na vankúše perte jemne. Ak máte hodvábne obliečky na vankúšoch, alebo iné, ktorá nie sú bavlnené, stále ich môžete prať v práčke. Aby ste ich však rýchlo nezničili, je najlepšie ich vložiť do sieťovaného vrecka na pranie a prať s jemnou bielizňou na jemnom cykle.
  • Nezabudnite si vyprať aj vankúš. Iste, obliečka na vankúš môže byť živnou pôdou pre nepríjemné baktérie, ale aj váš vankúš potrebuje dôkladné vyčistenie. Ak máte na vankúši škvrny od potu, môžete ho nastriekať prípravkom na čistenie škvŕn a vydrhnúť zubnou kefkou. Nechajte ho cez noc namočiť v horúcej vode s bieliacim prostriedkom na celú tkaninu, potom ho umyte a vysušte ako obvykle, aby bol vankúš čistý a svieži!
A Man Putting a Pillowcase on a Pillow
Foto od SHVETS production na
Pexels

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre