Obrovské povodne v Rusku a Kazachstane – evakuovali desiatky tisíc ľudí

116

Rusko a Kazachstan nariadili evakuáciu viac ako 100 000 ľudí po tom, ako ich postihli najhoršie záplavy v oblasti za posledných 70 rokov. Voda zaplavila mnohé osady v pohorí Ural, na Sibíri a v oblastiach Kazachstanu v blízkosti riek, ktorých hladina stúpla za niekoľko hodín na doteraz najvyššiu zaznamenanú úroveň.

Autor fotografie je Saikiran Kesari

Ural, tretia najväčšia rieka v Európe, ktorá preteká Ruskom a Kazachstanom a vlieva sa do Kaspického mora, sa v piatok pretrhla cez hrádzu a zaplavila mesto Orsk južne od pohoria Ural.

Sirény v Kurgane (Rusko) varovali ľudí, aby sa okamžite evakuovali. Mimoriadna situácia bola vyhlásená aj v Ťumeni, taktiež v Rusku, hlavnej ropnej oblasti západnej Sibíri.

Ruský prezident, Vladimir Putin, hovoril s prezidentom Kazachstanu, Kassym-Jomartom Tokajevom, kde bolo v dôsledku záplav evakuovaných viac ako 86 000 ľudí. Tokajev povedal, že záplavy sú pravdepodobne najhoršie za posledných 80 rokov.

Guardian News/youtube

V Orsku (Rusko) boli občania veľmi pobúrení, pretože minimálne 100 rusov prosilo Kremeľ o pomoc a osočovalo miestnych úradníkov, ktorí podľa nich urobili príliš málo.

Kremeľ uviedol, že Putin pravidelne dostáva aktuálne informácie o situácii, ale v blízkej dobe nemá v pláne navštíviť zaplavenú oblasť, pretože miestni a záchranári robia všetko pre to, aby to s povodňou zvládli.

Ruskí predstavitelia uviedli, že niektorí ľudia ignorovali výzvy na evakuáciu. Kurganský guvenér, Vadim Shumkov, vyzval obyvateľov, aby brali varovania vážne.

„Naozaj vás chápeme, je ťažké opustiť svoj majetok a presťahovať sa niekam na výzvu miestnych úradov,“ povedal guvernér. „Neskôr sa na to všetko pozrieme s úsmevom a budeme ďakovať Bohu za zázrak. Ale urobme to živý.“

Associated Press/youtube

Nebolo úplne jasné, prečo boli tohtoročné záplavy také silné, keďže topenie snehu je v Rusku každý rok pravidelné, avšak vedci tvrdia, že za to môžu klimatické zmeny, rovnako ako vo zvyšku sveta.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre