Objavili vládcu pravekých morí: Tento obrovský jašter dominoval oceánom

1857

Obrovský „morský jašter“ vládol oceánom pred 66 miliónmi rokov vďaka svojim bodákovým zubom. Tento nedávno objavený druh mosazaura predstavuje fascinujúci príklad evolučnej adaptácie a diverzity v pravekých moriach.

Zdroj: YouTube

Objav nového druhu

V Maroku bol objavený nový druh mosazaura s nezvyčajne tvarovanou lebkou a zubami podobnými dýkam, čo poukazuje na jeho dominantné postavenie v potravinovom reťazci.

Úžasná adaptácia

Khinhar acuta, ako bol tento druh pomenovaný, patril medzi plioplatecarpy – skupinu mosazaurom podobných plazov, ktoré boli známe svojou rýchlosťou a špecializáciou na lov. Khinhar znamená arabsky dýka a acuta z latinčiny ostrý.

Zdroj: YouTube

Život v pravekých moriach

Analýza fosílií naznačuje, že tento morský jašter mohol dosahovať veľkosť kosatky, pričom sa živil veľkými rybami alebo dokonca žralokmi a inými mosazaurami.

Lov v temnotách

Na základe morfológie zubov a lebky vedci predpokladajú, že Khinhar acuta mohol loviť svoju korisť v noci alebo v kalných vodách, čo by ho odlišovalo od iných predátorov tej doby.

Zdroj: YouTube


Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre