Očakávate hostí? Nepanikárte. Prinášame 9 a 9 tipov, čo robiť a čo nie

861

Nie je potrebné sa stresovať z toho, v akom stave je Váš dom. Pozná to každý z nás. Očakávame návštevu, ktorá u nás zostane na noc alebo pár dní a želáme si mať všetko tip-top. Chcete, aby sa všetci cítili, čo najlepšie. Všetko sa musí lesknúť a všetko musí byť dokonalé. Pokiaľ sa chystáte ešte na nákupy a varenie a popritom ešte musíte zvládať svoje bežné povinnosti, dostávate sa pod obrovský tlak. Prinášame Vám preto zopár tipov, ako si to čo najviac uľahčiť.

3 66
Zdroj: canva

9 vecí, ktoré sa oplatí pred príchodom hostí spraviť

Utrite podlahu v dome

pexels polina tankilevitch 4440568 scaled
Zdroj: pexels/Polina Tankilevitch

Uistite sa, že vaše podlahy sú dostatočne čisté, aby sa hostia vášho domu nebáli chodiť bez topánok. Nie je nič horšie, ako keď prídete do kuchyne a máte pocit, že šliapete na omrvinky alebo niečo lepkavé. 

Utrite a umyte kúpeľňu

4 46
Zdroj: canva

Hostia si kúpeľňu určite všimnú, lebo skôr či neskôr ju budú musieť použiť. Nemusíte sa blázniť, ale  sa uistite, že umývadlo a toaleta sú čisté a že je tam toaletný papier. 

Pred príchodom návštevy vymeňte uteráky

pexels thomas cotton 12679 scaled
Zdroj: pexels/Thomas Cotton

Čistý uterák na ruky v kúpeľni je samozrejmosťou. Uistite sa však, že každý z Vašich hostí, ktorý zostáva na noc, bude mať k dispozícii aj osušku, prípadne uterák na vlasy.  

Urobte  priestor v komode alebo skrinke

pexels rene asmussen 334979 scaled
Zdroj: pexels/Rene Asmussen

Aj keď nemusíte v hosťovskej izbe upratovať každý kút,  mali by ste sa uistiť, že máte dostatok miesta na odloženie vecí. Ak je to možné, zabezpečte vešiaky v skrini a vyprázdnite niekoľko zásuviek.  

Upracte veci zo stola

pexels dmitry zvolskiy 2062430 scaled
Zdroj:pexels/Dmitry Zvolskiy

Kuchynský stôl sa používa aj ako domáca kancelária alebo dočasný úložný priestor na veci. Odložte nepotrebné veci na miesto a svoje pracovné papiere premiestnite niekam tak, aby ste sa k nim mohli neskôr bez problémov vrátiť. Stôl nezabudnite dôkladne poutierať. 

Zbavte sa pachov

pexels george becker 357543 scaled
Zdroj: pexels/George Becker

Zbavte sa nepríjemných pachov po domácich miláčikoch, nevyvetraných topánkach alebo špinavých veciach. Vy ste na pachy u Vás doma zvyknutí, ale hostia nie. Použite osviežovače vzduchu alebo vonné sviečky, ktoré vytvoria prijemnú atmosféru a prevoňajú Váš domov. 

Vyčistite chladničku

pexels max vakhtbovych 6508357 scaled
Zdroj: pexels/Max Vakhtbovych

Pravdepodobne nemyslíte často na stav vašej chladničky, no hostia do nej skôr či neskôr nakuknú. Ak chcete, aby vyzerala sviežo, venujte jej len päť minút. Povyberajte potraviny, ktoré sú po dátume spotreby a utrite všetky poličky. Pokiaľ Vaša chladnička trochu zapácha, môžete do nej vložiť obyčajnú rolku toaletného papiera, ktorý slúži ako pohlcovač pachov.  

Buďte pohostinní

pexels kampus production 6760859 scaled
Zdroj: pexels/Kampus Production

Ak k Vám hostia cestujú, určite budú po ceste hladní a smädní. Ponúknite im niečo na zahryznutie a na mieste je aj drink. 

Vymeňte posteľnú bielizeň

Posteľnú bielizeň a jej stav si všimne si každý. Pripravte posteľ pre hostí s čistými a sviežimi obliečkami, ktoré sú bez dier a škvŕn. 

9 vecí, na ktoré sa kľudne môžete vykašľať

Nákup novej posteľnej bielizne

pexels max vakhtbovych 7214471 scaled
Zdroj: pexels/Max Vakhtbovych

Aj keď by ste sa mali vždy uistiť, že posteľná bielizeň je čistá, nehanbite sa za nevkusné obliečky pre hostí, ktoré vám dala teta na svadbe. Pokiaľ sú voňavé a zachovalé, nie je dôvod kupovať nové. 

Skrytie každej hračky

Pokiaľ máte deti alebo aj návšteva príde s deťmi, hračky tam aj tak budú. Skúste vyhradiť na hranie jeden kút, kde budú hračky pokope. Nemá zmysel všetky hračky odkladať, keďže deti sa počas návštevy aj tak budú hrať a Vaša snaha je v tomto prípade úplne zbytočná.

Odkladanie kníh na policu

pexels alexander grey 1148399 scaled
Zdroj: pexels/Alexander Grey

Ak necháte po ruke prečítané aktuálne knihy alebo svoje obľúbené časopisy, môžete rozprúdiť konverzáciu. Hostia sa budú zaujímať o to, čo sa Vám páči a budú sa na Vás pozerať v inom svetle. 

Utieranie prachu a vysávanie čistej domácnosti

Ak je nedeľa pre Vás bežným dňom, neponáhľajte sa s prácami v piatok len preto, že prichádzajú hostia. Pokiaľ je váš domov vo všeobecnosti čistý, hostia si to pravdepodobne nevšimnú. Ak však máte pocit, že je potrebné vynaložiť väčšie úsilie na upratovanie, tak to urobte. Budete sa cítiť lepšie a pohodlnejšie. 

Leštenie zrkadiel 

pexels liliana drew 9462106 scaled
Zdroj: pexels/Liliana Drew

Návštevníci si pravdepodobne nevšimnú, či sa vaše zrkadlo leskne, takže sa nestresujte, ak nemáte čas ho dokonale vyleštiť. Úplne stačí, že zrkadlo bude čisté. 

Upratovanie hlavnej spálne

Ak viete, že vaši hostia nepôjdu do hlavnej spálne alebo suterénu, neobťažujte sa upratovaním týchto miestností. Je lepšie zamerať sa na časti domu, v ktorých budú tráviť najviac času. 

Dokončovanie nedokončených projektov

Uvedomenie si toho, ako návštevníci vidia Váš domov, vo Vás môže vyvolať paniku z vecí vo vašom dome, ktoré potrebujú opraviť. Bude to však zbytočne stresujúce a na poslednú chvíľu. Takže radšej väčšie aj menšie opravy nechajte na inokedy. Iba upozornite hostí, napr. na vypadávajúcu kľučku alebo tak, aby si nemysleli, že to pokazili oni. 

Dosiahnutie bezchybných detailov

pexels gantas vaiAiulA—nas 4034705 scaled
Zdroj: pexels/Gantas Vaičiulėnas

Môžete byť v pokušení pripraviť na návštevu celý svoj dom, ale vašou prioritou by malo byť uistenie sa, že máte základné vybavenie, ako je toaletný papier a uteráky. Nemusíte sa obťažovať hĺbkovým čistením podlahových líšt alebo okenných skiel. Nie je potrebné  sa stresovať jemnými detailmi. Celkovo sa venuje pozornosť bežnému pohodliu, ktoré ľudia očakávajú, keď niekde zostávajú. 

Nákup nových vecí do domácnosti

Nemusíte kupovať nový sprchový záves či rôzne nádoby. Pokiaľ je priestor čistý, nemusí byť zariadený podľa najnovších trendov. Stačí ak je zariadený podľa Vás. Je to Váš domov.  

Zdroj

  

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.