Naša planéta je jedinečná – pozrite sa, čo znamená názov „Zem“

236

Zem je jedinou planétou v našej slnečnej sústave, ktorej názov nepochádza z gréckej alebo rímskej mytológie.

Zdroj Greg Rosenke

Ako vznikla planéta Zem?

Zem vznikla pred približne 4,54 miliardami rokov z prachu a plynu v slnečnej hmlovine. Tento proces, nazývaný akrécia, zahŕňal množstvo zrážok medzi prachovými časticami, asteroidmi a ďalšími formujúcimi sa planétami. Jednou z kľúčových udalostí bol obrovský náraz, ktorý vyvrhol dostatok kameňa, plynu a prachu do vesmíru, čo viedlo k vytvoreniu Mesiaca. Na začiatku bola Zem veľmi horúca a pravdepodobne pozostávala hlavne z roztavenej magmy. Počas stoviek miliónov rokov sa planéta ochladila, čo umožnilo vznik oceánov tekutej vody a formovanie Zeme do podoby, ktorú poznáme dnes.

Pôvod názvu Zeme

Názov „Zem“ má zaujímavý pôvod. Vychádza zo staroanglických a germánskych koreňov. V starej angličtine sa používalo slovo „eorthe“ a v germánskom jazyku „ertha“. Obe znamenajú „zem“. Tieto starodávne výrazy odrážajú pôdu, na ktorej stojíme, sejeme úrodu a kde vzniká život. Okrem toho latinčina používa výraz „terra“, čo v modernej angličtine znamená „pozemský“ a „podzemný“.

Meno našej planéty je teda hlboko spojené so samotnou zemou pod našimi nohami.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre