Neziskovej organizácii sa podarilo z Tichého oceánu vyzbierať vyše 9000 kilogramov plastu

786

Každý rok pribudne v oceánoch zhruba 8 miliónov ton plastu, čo z toho robí momentálne 5 triliónov plastových predmetov znečisťujúcich vodnú plochu. Aby sa podarilo odstrániť aspoň časť z toho, založil Boyan Slat neziskovú organizáciu The Ocean Cleanup. Tá sa sústredí na vývoj technológií, ktoré majú pomôcť čistiť vodu. Stanovili si vysoký cieľ – do roku 2040 plánujú odstrániť z oceánov až 90% plastov – a už pracujú na jeho splnení. Na zbieranie používajú plávajúcu konštrukciu, ktorá dokáže v spolupráci s prúdom vody vyzbierať veľké množstvo odpadu.

Po úspešnom úvodnom testovaní v Japonsku sa organizácia rozhodla použiť čistiacu metódu aj v Tichom oceáne, v tzv. Veľkom pacifickom koši. Tento úsek plný odpadu sa nachádza medzi Kaliforniou a Havajom. Organizácia vyvinula pre túto operáciu Systém 002, prezývaný aj Jenny. V porovnaní s predchádzajúcim systémom je Jenny väčšia a silnejšia, čo znamená, že dokáže vyzbierať viac odpadu než systém v Japonsku. Je vyrobená tak, aby zbierala pomalším tempom a nenechala na hladine oceánu ani kúsok odpadu.

Keď ju po prvý raz vyskúšali, podarilo sa im z Tichého oceánu vyzbierať neuveriteľných 9000 kilogramov plastu. Odpad potom odtiahla loď a tím ľudí ho roztriedil a zrecykloval. Ak Jenny dokáže odstrániť takéto množstvo odpadu, podľa Slata by mohli zapojením ďalších 9 rovnakých systémov do piatich rokov odstrániť až 50% plastového odpadu z Tichého oceánu.

Avšak ako každé iné inovatívne riešenia, ani Jenny nie je dokonalý systém a potrebuje trochu vylepšiť. Zatiaľ čo dokáže pozbierať odpad z hladiny, nie je zatiaľ schopná zbierať maličké kúsky ani loviť v hĺbkach.

Zdroj

Foto: AwesomeInventions

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre