Okrúhly alebo obdĺžnikový? Ktorý koberec si vybrať do obývačky.

61

Koberec je doplnok, ktorý sa hodí do každej obývačky bez ohľadu na jej veľkosť alebo štýl. Vďaka nemu je miestnosť útulnejšia a teplejšia. Okrem toho šikovne vybraný koberec určite zlepší estetiku interiéru. Oplatí sa do neho investovať, najmä ak máte drevenú podlahu alebo sa z rôznych dôvodov obávate jej poškriabania a poškodenia. Aký tvar koberca je najlepší – okrúhly alebo obdĺžnikový?

Zdroj Katja Rooke

Koberec v obývacej izbe – prečo si vybrať takýto bytový doplnok?

Podlahy v domoch a bytoch sú vystavené veľkému opotrebovaniu. Časom sa na nej objavia škrabance, poškodenia a niekedy proste vybledne. Drevené dosky sú na to najnáchylnejšie, najmä ak s nami žijú domáce zvieratá. Spôsobom ako znížiť poškodenie, aspoň na najcitlivejších miestach, je koberec. Tkanina účinne chráni podlahu a chráni ju pred nohami nábytku, topánkami na podpätku a pazúrmi psov a mačiek. Je to tiež vynikajúci spôsob ako zamaskovať už existujúce nedostatky, ktoré nechceme alebo nemôžeme opraviť.

Ďalšou dôležitou výhodou je väčšie pohodlie domova. Vďaka kobercu je chôdza po podlahe oveľa príjemnejšia, najmä ak radi chodíte naboso. Tento doplnok je skvelý najmä do spálne. Kontakt so studenou podlahou hneď po prebudení nie je obzvlášť príjemný, preto je lepšie sa mu vyhnúť. Treba tiež dodať, že koberec, najmä ten huňatejší, zlepšuje akustiku v miestnosti, ako aj tepelný komfort. Vďaka schopnosti „pohlcovať zvuk“ je pobyt v miestnostiach príjemnejší. Mäkké textílie tlmia zvuky, ktoré k nám prichádzajú zvonku a tým znižujú ozvenu a rezonancie. To následne zlepšuje kvalitu zvuku v obývacej izbe, napríklad poskytuje optimálne podmienky na rozhovory a sledovanie televízie.

 

Koberec je pre nás užitočný z niekoľkých ďalších dôvodov. Najzrejmejšou výhodou tohto doplnku je zlepšenie estetiky interiéru. Je to jeden z najčastejšie volených dekoratívnych prvkov, pomocou ktorého dokážeme zdôrazniť štýl a charakter miestnosti. Koberce sa vyrábajú v mnohých farbách a vzoroch. Môžu mať jemný akcent, ale aj výraznú dekoráciu. Okrem toho takéto prvky dodávajú priestoru hĺbku. Možno ich použiť aj na rozdelenie miestnosti na niekoľko zón. Malý koberec pod konferenčným stolíkom zvýrazní obývačku, zatiaľ čo veľký koberec pod jedálenským stolom zvýrazní jedáleň.

 

Na záver je potrebné spomenúť, že hoci koberce skutočne zachytávajú prach a nečistoty, v praxi ich zadržiavajú vo svojich vláknach. Na holých podlahách sa prach pri chôdzi po nich neustále rozvíri. Ak sa chcete zbaviť alergénov z vlákien, stačí nezabudnúť pravidelne vysávať.

 

Okrúhly koberec – kedy sa oplatí si ho vybrať?

Okrúhly koberec je skvelým riešením, ak sa v obývacej izbe nachádzajú iné okrúhle alebo zaoblené prvky. Môže to byť nábytok aj doplnky, napríklad konferenčný stolík, zrkadlá, kreslá, stoličky so zaoblenými operadlami alebo lampy. Takto budeme môcť zachovať konzistenciu. Pre veľké miestnosti si môžeme dovoliť veľký model, dokonca s priemerom 200-300 cm. Menšie koberce, napr. s priemerom 120 cm sú ideálne pod konferenčný stolík. Takto sa zvýrazní aj samotný priestor v miestnosti.

 

Pre takýto koberec sa môžete rozhodnúť aj vtedy, ak chcete zjemniť strohý vzhľad obývačky a dodať jej trochu mäkkosti. Je to zaujímavé riešenie, ak miestnosť nie je príliš veľká a nechcete ju dodatočne uzatvárať do obdĺžnikového rámu. Okrúhly koberec môže v takýchto prípadoch vytvoriť dojem väčšieho priestoru. Dobre funguje aj vtedy, ak chcete zdôrazniť ústredný bod v miestnosti. Za zmienku stojí aj to, že okrúhle modely sa ľahšie aranžujú v nepravidelných interiéroch.

 

Obdĺžnikový koberec do obývačky – dobrá voľba pre milovníkov klasiky

Obdĺžnikový koberec je klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Vďaka rovným líniám ho možno úspešne položiť napríklad do obrysu rohu alebo stola. Týmto spôsobom vytvorí jednotu s nábytkom. Platí tu rovnaký princíp ako pri okrúhlych modeloch. Obdĺžnikový koberec vyzerá najlepšie s nábytkom podobného tvaru. Zachovanie princípu symetrie je spôsob, ako vniesť do interiéru viac harmónie.

Takéto doplnky sú obľúbené najmä v klasickom prostredí, pretože dobre ladia s touto estetikou a typickým usporiadaním nábytku. Skvele sa hodia aj do úzkych a dlhých obývacích izieb vďaka svojej schopnosti „roztiahnuť“ priestor. Výberom tohto prvku môžete priestor proporcionalizovať.

 

Na čo ešte treba myslieť pri výbere koberca do obývačky?

Bez ohľadu na to, pre aký tvar koberca sa rozhodnete, je dobré mať na pamäti niekoľko dôležitých zásad. Veľký význam má najmä farebnosť. Mala by ladiť s odtieňom nábytku a stien. V tomto prípade sa môžeme rozhodnúť pre model v rovnakej farebnej škále alebo pre kontrast. Ak je napríklad obývacia izba vymaľovaná na bielo a je v nej svetlý nábytok, najlepšie by sa hodil svetlosivý, krémový alebo béžový koberec. Takéto dekorácie by mali byť svetlejšie alebo tmavšie o jeden alebo dva tóny.

 

Tí, ktorí chcú aranžmán oživiť, sa môžu rozhodnúť pre koberec v kontrastnej farbe. Takéto kúsky vyzerajú dobre najmä v minimalistických a moderných interiéroch. Výrazné odtiene ako napríklad tmavomodrá, červená alebo fuchsiová predstavujú spôsob ako rozbiť monotónnosť.

 

Okrem farby sa oplatí zvážiť aj dĺžku vlasov. Pre salóny sa odporúčajú stredne dlhé vlasov. Ak však máte doma domáceho miláčika, lepšie bude fungovať verzia s krátkymi štetinami. A napokon, výber farby a tvaru by mal zodpovedať vašej dizajnovej vízii a vkusu. Rozhodnite sa preto pre odtieň, v ktorom sa budete v miestnosti cítiť príjemne.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre