Olivový olej by mohol pomôcť znížiť riziko úmrtia na demenciu

747

Podľa novej štúdie vedcov z Harvardu môže každodenná lyžica olivového oleja znížiť riziko úmrtia na demenciu.

Štúdia publikovaná v pondelok v časopise JAMA Network Open ukázala, že u viac ako 92 000 dospelých sledovaných počas 28 rokov bola konzumácia aspoň 7 gramov olivového oleja denne spojená s 28 % nižším rizikom úmrtia na demenciu v porovnaní s tými, ktorí olivový olej nejedli nikdy alebo len zriedkavo.

„Naša štúdia posilňuje výživové odporúčania odporúčajúce rastlinné oleje, ako je olivový olej, a naznačuje, že tieto odporúčania podporujú nielen zdravie srdca, ale potenciálne aj zdravie mozgu,“ uviedla spoluautorka štúdie Anne-Julie Tessierová, výskumná pracovníčka v oblasti výživy na Škole verejného zdravia T. H. Chana na Harvardovej univerzite. „Voľba olivového oleja, prírodného produktu, namiesto tukov, ako je margarín a komerčná majonéza, je bezpečnou voľbou a môže znížiť riziko fatálnej demencie.“

Zdroj CDC

Na začiatku štúdie mali účastníci výskumu v priemere 56 rokov. Súbor zahŕňal takmer 60 600 žien, ktoré sa v rokoch 1990 až 2018 zúčastnili na štúdii Nurses‘ Health Study, a takmer 32 000 mužov, ktorí boli v rovnakom období účastníkmi štúdie Health Professionals‘ Follow-Up Study. Prvá štúdia skúmala rizikové faktory závažných chronických ochorení u žien v Severnej Amerike, druhá sa zaoberá rovnakými témami, ale u mužov.

Autori najnovšej štúdie hodnotili stravovanie účastníkov každé 4 roky prostredníctvom dotazníka a alternatívneho indexu zdravej výživy, ktorý prideľuje hodnotenia potravinám a živinám predpovedajúcim chronické ochorenia. Čím vyššie skóre v tomto indexe niekto dosiahne, tým lepšie.

Nahradenie 5 gramov – približne 1,2 čajovej lyžičky – denne skonzumovaného margarínu alebo majonézy olivovým olejom bolo spojené s o 8 % až 14 % nižším rizikom úmrtia na demenciu. Výsledky nahradenia inými rastlinnými olejmi alebo maslom neboli významné.

Zdroj Roberta Sorge

U účastníkov s génom APOE e4 – najsilnejším známym genetickým rizikovým faktorom Alzheimerovej choroby – bola pravdepodobnosť úmrtia na demenciu 5 až 9-krát vyššia ako u tých, ktorí neboli jeho nositeľmi, ale výsledky týkajúce sa olivového oleja zostali v platnosti aj po zohľadnení tohto faktora.

Duane Mellor, registrovaný dietológ, ktorý sa na štúdii nepodieľal, v júli poznamenal, že výskum nedokazuje súvislý vzťah, ale skôr asociáciu.

„Je potrebný ďalší výskum,“ uviedol Mellor.

Zdroj Andrea Piacquadio

Zníženie rizika demencie

Potenciálny prínos olivového oleja pre zdravie mozgu by mohol byť spôsobený antioxidačnými zlúčeninami, ktoré môžu priamo ovplyvňovať mozog. Je tiež možné, že olivový olej má nepriamy vplyv na zdravie mozgu tým, že prospieva kardiovaskulárnemu zdraviu. Aj keď celková kvalita stravy účastníkov nemala na výsledky rozdiel, tí, ktorí konzumujú olivový olej, môžu mať celkovo zdravší životný štýl.

„Medzi ľuďmi, ktorí konzumujú olivový olej, a tými, ktorí ho nekonzumujú, je veľmi veľa rozdielov a nikdy nie je možné úplne zohľadniť všetky možné mätúce faktory,“ povedal David Curtis, profesor genetiky, evolúcie a životného prostredia na University College London.

Zdroj Kindel Media

„Ďalším dôležitým bodom, ktorý treba mať na pamäti, je, že zhruba polovica prípadov demencie je spôsobená cievnym ochorením. Očakáva sa, že všetko, čo zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, napríklad nefajčenie, znižuje riziko demencie,“ povedal profesor Curtis. „Ukázalo sa, že konzumácia olivového oleja je spojená s lepším kardiovaskulárnym zdravím, takže by sa dalo očakávať, že bude spojená aj s nižším rizikom demencie.“

Zistilo sa, že olivový olej je užitočný pre zdravie srdca, mozgu, kostí a ďalších orgánov. Okrem varenia s olivovým olejom ho môžete použiť aj na prípravu šalátových dresingov, majonézy, pesta alebo dipov. Ľudia by si tiež mali uvedomiť, že pokiaľ ide o jedlo a funkciu mozgu, nejde len o to, čo jeme, ale aj ako jeme.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre