Olympijské hry v Pekingu: Čo sa deje v Číne a prečo sú kontroverzné?

868

Zimné olympijské a paralympijské hry sú tu. Avšak situácia s ľudskými právami v Číne vyústila až do bojkotu hier, čo znamená, že sa zástupcovia krajín tohto roku nezúčastnia.

olympics photo
PublicDomainPictures/Pixabay

Ako dlho budú trvať a aké veľké sú?

Hry trvajú od 4. do 20. februára a v 109 disciplínach sa predstaví cca 3 000 športovcov. Niektoré disciplíny, ako napríklad curling, sa odohrajú už pred oficiálnym otváracím ceremoniálom.
Paralympijské hry sa konajú v rozmedzí od 4. do 13. marca, súťažiť sa bude v 78 disciplínach a zúčastní sa ich 736 športovcov.

Ktoré krajiny sa rozhodli bojkotovať Olympijské hry?

Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Kanada oznámili diplomatický bojkot, spolu s nimi aj Austrália, Litva, Kosovo, Belgicko, Dánsko a Estónsko. Napriek tomu však do Pekingu svojich športovcov pošlú, a tí zabojujú o cenné kovy.
Spojené štáty sa vyjadrili, že tak konali, pretože nesúhlasia s porušovaním ľudských práv a zverstvami v Sin-ťiangu.

Japonsko nepošle žiadnych ministrov, oficiálnych predstaviteľov hier sa to však netýka.
Nový Zéland, Rakúsko, Slovinsko, Švédsko a Holandsko takisto vládnych predstaviteľov do Číny nepošlú, ako dôvod však uviedli risk nakazenia Covidom-19.


Francúzsko sa voči bojkotu rázne postavilo a tamojší prezident, Emmanuel Macron, uviedol, že nepovažuje za správne politizovať oblasť športu.


Bojovníci za ľudské práva dokonca zorganizovali niekoľko protestov po celom svete, len aby upozornili na dianie a zaobchádzanie Číny.

Akým obvineniam Čína vlastne čelí?

Pekingská vláda je obvinená zo zverstva namiereného proti ujgurským moslimom v provincii Sin-ťiang.

Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že viac než milión Ujgurov bolo za posledné roky zadržaných a umiestnených do zariadení, ktoré štát nazýva “reedukačné tábory”, kde sa musí množstvo Ujgurov prispôsobiť väzenským podmienkam.


Taktiež existujú dôkazy, že ich zneužívajú na prácu a že ženy sú nasilu sterilizované. Niektorí z väzňov dokonca tvrdia, že ich v týchto táboroch mučili a sexuálne zneužívali.


Peking je okrem toho obvinený aj z obmedzovania ľudskej slobody v Honk Kongu, k čomu dochádza za pomoci novej legislatívy.

Nemecko sa rozhodlo hry bojkotovať, ako protest proti zaobchádzaniu čínskej vlády s tenisovou šampiónkou Peng Shuai. Po tom, čo obvinila bývalého vicepremiéra, Zhanga Gaolia, zo sexuálneho zneužívania, na tri týždne sa celkom vyparila. Uviedla, že mali romantický vzťah a spomínaný člen komunistickej strany ju nútil mať s ním sexuálny styk.

peng shuai photo
Photo by si.robi

Ako Čína zareagovala?

Čínska vláda odmieta všetky tvrdenia tenistky. Takisto tvrdia, že v oblasti Sin-ťiang nedochádza k porušovaniu ľudských práv a krajiny ako Spojené štáty a Nemecko varujú, aby nezasahovali do “vnútorných záležitostí” Honk Kongu.

chinese flag photo
SAGM/Pixabay


Minister zahraničných vecí v Číne povedal, že zo strany Spojených štátov ide o “jednoznačné zneúctenie olympijského ducha” a “zaplatia za tieto činy”. Doposiaľ však nešpecifikoval, čo bude tou cenou.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre