Opitá ryba presviedča triezve ryby, aby ju nasledovali

786
zebrafish fotografia
Foto od NICHD NIH

Aj keď si ryby s ľuďmi nie sú veľmi podobné, pre vedcov sú skvelými subjektmi, na ktorých môžu študovať efekty alkoholu. Dôvodom je to, že ak chcete opiť rybu, nemusíte ju nútiť k tomu aby niečo vypila. Stačí naliať malú koncentráciu alkoholu do jej akvária. Profesor Maurizio Porfiri použil túto techniku, aby dokázal, že opité zebričky nemajú strach z predátorov.

V jeho výskume vložil subjekty do troch rôznych alkoholových koncentrácii: 0.25%, 0,5% a 1%. Prišiel na to, že priemerná dávka alkoholu robí rybu aktívnejšou a rýchlejšou, zatiaľ čo ju vyššia dávka spomaľuje.

Potom, ako nechal ryby plávať v nádobách s rôznymi koncentráciami etanolu, ich vložil do akvárií so štyrmi triezvymi spoločníkmi a pár minút sledoval ich správanie. Triezve ryby však vôbec neignorovali ich opitého kamaráta. Práve naopak, nasledovali ho.

Je možné, že ostatné zebričky uvideli v opitej svojho lídra. „Je pravdepodobné, že nebojácne správanie opitej ryby môže byť ostatnými vnímané ako odvážny charakterový rys, ktorý prináša opitej rybe vysoký spoločenský status. Keďže má alkohol taktiež utišujúce efekty, najopitejšia ryba bola spomalená a rovnaké boli aj jej reakcie oproti zbytku skupiny.“

Porfiri si zatiaľ nedovolí tvrdiť, že alkohol nás robí lepšími vodcami. Určite je potrebných mnoho ďalších štúdií, aby sme vedeli vykresliť univerzálnu súvislosť medzi etanolom namáčanými rybami a opitými ľuďmi. Možno po nich budú ryby a ľudia schopní usúdiť, kedy je vhodné sadnúť si za volant, a kedy zas nie.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre