Malebný ostrov nachádzajúci sa uprostred Tichého Oceánu obýva 62 ľudí a takmer všetci sú potomkami jediného muža!

31682

Palmerston je vzdialený koralový atol na Kokosových ostrovoch v Tichom oceáne, kam cesta trvá deväť dni. Je to vzdialené a osamelé miesto, ale zároveň plné jedinečnej krásy a prírodných zázrakov, ako sú farebné ryby, koraly, morské korytnačky a žraloky. Čisté vody oceánu sú ideálne pre potápanie a šnorchlovanie, čo z neho robí obľúbený cieľ mnohých dobrodruhov. Cesta tam je však náročná a vyčerpávajúca, preplávajúc sa obrovským a tichým oceánom. Napriek tomu, Palmerston ponúka jedinečné zážitky a nezabudnuteľné spomienky. A čo viac Palmerston je ostrov ako žiadny iný. Má totiž jednu vzácnu charakteristiku. Všetci jeho obyvatelia majú spoločného toho istého predka.

Celý článok si môžete pozrieť vo forme videa alebo prečítať nižšie pod videom.

1 26

Začalo to v 19. storočí…

Anglický tesár William Marsters sa na ostrovček prvýkrát dostal v 19. storočí a okamžite si ho zamiloval. V tom čase bol Palmerston vo vlastníctve britského obchodníka Johna Brandera, s ktorým sa William stretol na Tahiti a následne vymenoval Williama za správcu mesta. V roku 1863 sa tam tento správca presťahoval spolu so svojou manželkou a ďalšími dvomi ženami, s ktorými sa neskôr oženil.

Spočiatku k ním dvakrát ročne priplávala loď s jedlom a potrebnými zásobami. William na oplátku ponúkal kokosový olej, ktorý sám vyrábal. Postupne však loď s potravinami prestala chodiť. V liste Williama Marstersa zo 6. januára 1888 sa písalo: „Chodil som sem, aby som pánovi Johnovi Branderovi vyrábal kokosový olej. Počas prvých šiestich rokoch sem jeho plavidlá pravidelne priplávali, no potom nás nechali tri roky bez akejkoľvek donášky potrebných zásob. V roku 1878 tu už nadobro prestali chodiť.“ William bol však pracovitý človek a našiel spôsob, ako prežiť.

Toto je jeho dom, ktorý stojí dodnes:

4 15

Istý čas počet obyvateľov stúpal, no po čase sa to zmenilo…

Keď John Brander, čiže pôvodný majiteľ ostrova zomrel, celý majetok udelila kráľovná Viktória Williamovi. Ten však v roku 1899 zomrel na podvýživu, no ešte pred smrťou stihol ostrov rozdeliť. Rozdelil ho na tri časti, čiže jednu mala každá z manželiek. Postupom času populácia rástla a dnes sú s výnimkou troch ľudí, všetci obyvatelia priamymi potomkami Williama. V rokoch 1950-1970 žilo v meste až 300 ľudí.

Veľké množstvo bývalých obyvateľov odtiaľ postupne odišlo, no niektorí zostali, a preto boli vystavení vysokému riziku incestu. Blízki členovia rodiny sa brali a mali spolu deti. Primátor mesta Palmerston priznal médiám, že otec jeho ženy a jeho otec boli bratia. Spočiatku to však nevedeli a dozvedeli sa to až vtedy, keď už mali spolu deti. Toto je ten hlavný dôvod, prečo začal počet obyvateľov klesať. Mladí ľudia chcú rodiť zdravé deti. 

William a jeho spomínaný list:

3 19

A ako to tam vyzerá dnes?

Momentálne obýva ostrovček iba 62 ľudí, pričom takmer každý z nich je potomok spomínaného Angličana, ktorý sa tam usadil pred 150 rokmi. Žiť tam je skutočná divočina. V meste nenájdete jediný obchod. Obyvatelia sa živia rybolovom a zberom kokosových orechov. Vo voľnom čase dokonca vyrábajú šperky, plávajú či hrajú volejbal. Aj keď je to možno zvláštne, no k dispozícii majú elektrinu aj internet, ktorý je však obmedzený na pár hodín denne. Niektorí jednotlivci vlastni mobilné telefóny či satelitnú TV, no nie je ich veľa, sú to skôr takí šťastlivci. Na ostrove sú len dve toalety, pričom sú nútení zbierať dažďovú vodu, aby mali čo piť. Tento život nie je pre každého, no je veľmi idylický, a to najmä v nedeľu, kedy nie je povolená žiadna práca či hra. Nájdete tam dokonca aj školu, kostol či bar.

5 12

Pre ostrov prospešný, pre ľudí menej…

Mesto Palmerston sa nachádza na vrchole ponorenej sopky. Atol sa skladá z viac ako 12 piesočných koralových ostrovčekov, ktoré sa tiahnu pozdĺž koralového útesu a uzatvárajú lagúnu. Lietadlá tam pristáť nemôžu a vrtuľníky nemajú na toto miesto dosah, takže je prístupný len loďou. Takýto izolovaný život je pre ostrov prospešný, pretože zostáva nedotknutý. Avšak, v ohrození sú jeho obyvatelia, ku ktorým sa lekárska pomoc v prípade potreby tak skoro nedostane, môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Už len samotné zabezpečenie dopravy na Kokosové ostrovy je veľmi náročné.

2 25

Zdroj

Foto: boredpanda

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

3 komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.