Len malé percento ľudí dokáže vykonať tieto činnosti. Patríte medzi nich?

1797

Ľudské telo je stále jedna veľká záhada. Je toľko vecí, čo dokáže urobiť a o mnohých ani nevieme! Od hýbania ušami až po ohnutie palcov na rukách – všetko toto nás robí ešte jedinečnejšími než sme.

1. Vyriešenie rubíkovej kocky je pozoruhodný jav

Len 6 % populácie ju dokáže zložiť. Niektorí to označujú za talent, iní tvrdia, že ide o jedincov, ktorí vedia ovládať svoje prsty lepšie než ostatní. Keďže je to náročná disciplína, stala sa dokonca športom.

2. Rozšírenie nosných dierok

Takmer každá časť tela môže byť ovládaná a nosné dierky nie sú žiadnou výnimkou. 30 % populácie ich dokáže bez problémov rozšíriť.

3. Nie každý dokáže hýbať ušami

Skúste rýchlo pohýbať ušami. Dokázali ste to? Potom máme pre vás dobrú správu. Patríte medzi 10 – 20 % populácie, ktorá dokáže spraviť tento trik. Je to pohyb, ktorý je prirodzenejší skôr zvieratám, no dokážu ho urobiť aj niektorí ľudia.

4. Ostré ohýbanie palcov

Nie všetci dokážu ohnúť svoje palce do 90º uhla. Je to forma hypermobility, pri ktorej sa kĺby spájajúce palce dokážu ohnúť do takéhoto uhla. Nie je to bolestivé a ani to nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí to dokážu.

5. Šimpanzie nohy

Ľudské chodidlo je ohybné, no len 1 z 13 ľudí ho dokáže ohnúť natoľko, aby bol schopný vyliezť po strome. Väčšina z nás má tieto väzy ohybné len natoľko, aby chodidlo ohli len trochu.

6. Niektorí ľudia nikdy necítili bolesť hlavy

Bolesť hlavy je celkom bežný jav, existuje však aj skupina ľudí, ktorá ju nikdy nezažila.
Štúdie ukázali, že až 90 % ľudí vo veku 18 – 65 bolesť hlavy zažili. Zvyšných 10 % nevedia, čo to je, pretože majú taký silný prah bolesti, že ju jednoducho nikdy necítili.

7. Existujú jedinci, ktorí vedia písať oboma rukami

Väčšina ľudí používa na vykonávanie vecí prevažne jednu ruku – tú, ktorou sa naučili písať. Sú medzi nami však aj takí, ktorí píšu oboma rukami a je ich presne 1 %.
Stále nie je dostatok štúdií, no tie doterajšie ukázali, že to nemá nič spoločné s genetikou, ale s mozgovými hemisférami, ktoré riadia pohyby.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre