Oymyakon – Vitajte v meste, ktoré je chladnejšie ako vrchol Mt. Everestu

1705

Ďaleko na severozápade Ruska sa nachádza jedno naozaj špecifické mestečko.  500 obyvateľov, ktorí spotrebujú každú noc trochu viac benzínu aby nechali autá naštartované a nezamrzli im. Mestečko v ktorom musia roztápať zem aby mohli pochovať svojich príbuzných – sibírske mesto Oymakon.

1

V tomto meste vedia teploty klesnúť až na -72 stupňov Celzia a priemer teplôt je -46 .  A teda sa jedná o najchladnejšie miesto na Zemi, kde sa nachádza ľudský život.

4

Chlad nie je jediný problém s ktorým sa musia ľudia žijúci v tejto nehostinnej oblasti vyrovnať.   Oymakon sa nachádza 750 m.n.m, čo znamená  veľké odchýlky v dĺžke dňa . Od 3 hodín počas Decembra po 21 hodín počas leta.

10

7

5

13

Samozrejme, že na takomto mieste nie je možné niečo vypestovať. A tak strava obyvateľov pozostáva najmä z rýb, sobov alebo aj zmrznutej konskej krvi.

2

11

12

V meste sa však prekvapivo nachádza termálny prameň, vďaka ktorému môžu obyvatelia napájať sobov.  Pomenovanie Oymakon znamená v preklade “ nemrznúca voda“.

3

14

15

7

Toalety sa nachádzajú vonku v nehostinnej zime, kedže je nemožné kvôli zmrznutej pôde vytvoriť kanalizáciu.

9

Do mesta sa dostanete len jednou cestou .  “ Cestou kostí “

6

 

V meste sa nachádza jediný obchod, kde nájdu obyvatelia všetko, čo potrebujú.

16

 

zdroj: dailymail.co.uk, boredpadna

autor fotografií: amoschapplephoto.com ,  petapixel

 

5 komentáre

  1. Pekne fotky, aj niektore informacie su zaujimave. Ako ale mam chapat vetu: Oymakon sa nachádza 750 m.n.m, čo znamená veľké odchýlky v dĺžke dňa. To tu niekto tvrdi, ze cim vyssie je clovek, tak sa meni dlzka dna? Takze na Gerlachu, ktory ma daleko vyssiu nadmorsku vysku mame teraz polhodinove dni alebo ako to mam chapat? A nebude to nahodou tak, ze dlzka dna/noci v tom ktorom rocnom obdobi zavisi na zemepisnej sirke daneho miesta? Teda napr. cim blizsie budeme k severnemu polu, tym kratsi bude den v zime a dlhsi v lete. Oymakon je skratka blizsie k severnemu polarnemu kruhu, podobne ako niektore mesta v severskych krajina. Akurat kosa je tam vacsia, lebo neexistuje prud ako u nas v Europe, ktory by podnebie oteploval.

  2. 1) Není náhodou na severovýchodě Ruska, na Sibiři? Píšete že na SZ
    2) Nadmořská výška opravdu neurčuje amplitudu ročního slunečního svitu. Tu určuje snad zeměpisná šířka, nadmořská výška s tím nemá nic společného.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.