Ozbrojené konflikty v Mjanmarsku proti extrémistickej skupine ohrozujú obyvateľov a cestovný ruch

363

Barmská armáda začala v Rakhine štátnu ofenzívu proti „extrémistom“ zo skupiny Rohingya, pozostávajúcej hlavne z moslimských občanov žijúcich v tejto budhisticky založenej krajine.
Organizácia Spojených národov označila útok za „učebnicový príklad etnického čistenia“.

Násilie zasiahlo bangládešský pohraničný región keď armáda zaútočila na niekoľko dedín a civilisti, ktorí sa pokúšali utiecť, boli zabití.
Obyvatelia týchto dedín boli prevažne moslimskí občania, sústreďujúci sa v severnom štáte Rakhine. Tento štát je jedným z najodľahlejších, najchudobnejších a husto osídlených oblastí krajiny.

 fotografia
Foto od justin_vidamo

Podľa ministerstva pre prisťahovalcov je v krajine približne 1,33 miliónov moslimských obyvateľov, ktorí sú označovaní ako extrémistická skupina Rohingya.
Títo ľudia sú pre mjanmarskú vládu ilegálni prisťahovalci z indického subkontinentu a tým pádom im odmieta vydať štatút občianstva.
Znamená to, že nemôžu cestovať, vydávať sa ani vyhľadávať lekárske ošetrenie bez oficiálneho povolenia.

Rohingya obviňuje armádu zo štátom odsúdených masakrov a znásilnení a tiež tvrdia, že čelia aj prenasledovaniu, nútenej práci a obmedzenému prústupu k vzdelaniu. Armáda však tvrdí, že sú to len reakcie na útoky extrémistov.

Podľa ministra zahraničia sa cestovanie do tejto časti krajiny neodporúča, nakoľko existuje značné riziko interkomunálneho násilia.
„Po pokračujúcom napätí po vážnych občianskych nepokojoch v roku 2012 existuje riziko ozbrojených konfliktov v severných oblastiach. Záchvaty komunálneho násilia zabili v roku 2012 najmenej 192 ľudí a približne 146 000 ľudí prišlo o svoje domovy.
V posledných troch rokoch sa 120 000 ľudí pokúsilo opustiť krajinu loďou a dostať sa do susedných krajín.“

 fotografia
Foto od Clay Gilliland

Liddy Pleasant, výkonny riaditeľ spoločnosti Strongborn Mule Travel však tvrdí, že cestovanie do tejtokrajiny je bezpečné a turisti sa nemusia báť.
„Obľúbené turistické miesta, ktoré máme v ponuke nie sú v žiadnom prípade ovplyvnené aktuálnymi problémami. Pláž Ngapali sa síce nachádza v Rakhine, ale približne 500 km od miesta, kde sa násilie vyskytuje.“

Nakoľko veľká časť krajiny je závislá od cestovného ruchu, pokles turizmu by mohol spôsobiť problémy hlavne miestnym obyvateľom.
Zamestnanci hotelov a reštaurácii, taxikári, predajcovia suvenírov a ďalší sú prevažne tunajší obyvatelia a ich príjem závisí predovšetkým od cestovného ruchu.

Vyhľadávanými turistickými destináciami je chrámové mesto Bagan, jazero Inle, alebo plavby na rieke Irrawaddy.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre