Pápež chce, aby bol Vatikán kompletne zásobovaný solárnou energiou, nariadil výstavbu solárnej farmy

40

Pápež František, ktorý je hlasným aktivistom proti klimatickým zmenám a za ochranu životného prostredia, nariadil výstavbu solárnej farmy na pokrytie energetických potrieb Vatikánu. Nachádza sa tam ústredie svetovej katolíckej cirkvi a jeho súčasťou je Bazilika svätého Petra. Je to najmenší štát na svete s rozlohou len 44 ha.

V Motu proprio, osobnom pápežskom dekréte, pápež vyjadril svoje želanie, že solárna farma by mala byť postavená mimo vatikánskych múrov, v Santa Maria Galeria na severozápadnom okraji Ríma. Táto oblasť patrí Vatikánu a nachádza sa tam vysielacie centrum Vatikánskeho rozhlasu, ktoré bude tiež napájané z novej solárnej farmy. V pápežskom dekréte sa neuvádza, aká veľká bude farma a kedy bude hotová.

Catholic Church England and Wales/flickr

„Musíme prejsť na model udržateľného rozvoja, ktorý znižuje emisie skleníkových plynov do atmosféry a smeruje ku klimatickej neutralite,“ uviedol František.

František vo svojej prelomovej encyklike Laudato Si z roku 2015 upozornil na nebezpečenstvá spojené so zmenou klímy a na potrebu znížiť využívanie fosílnych palív. Varoval, že planéta sa začína stále viac a viac podobať na obrovskú kopu špiny. Taktiež vyzval popieračov klimatických zmien a politikov, aby zmenili názor, a povedal, že nemôžu zatĺkať ľudské príčiny alebo sa vysmievať vede, kým sa planéta blíži k bodu zlomu.

Pápež poveril úlohou vybudovať solárnu farmu kardinála, ktorý pôsobí ako guvernér Mestského štátu Vatikán, a vedúceho oddelenia APSA (Správa majetku Apoštolského stolca), ktoré spravuje portfólio Vatikánu a zvyčajne sa označuje za jeho centrálnu banku.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre