15 zaujímavých faktov o Peru, kde nájdete Machu Picchu, ktoré je považované za div sveta a iné fenomény

5107

Peru sa nachádza v západnej časti Južnej Ameriky a je to mimoriadne pestrá krajina s veľmi zaujímavým historickým rozvojom, a to od ranej inžinierskej dokonalosti Inkov až po španielske Conquistadors. Krajinu poznáte zrejme najmä vďaka výnimočnej pamiatke Machu Picchu, ale nájdete tam toho oveľa viac. Vďaka mnohým úžasným archeologickým lokalitám a zmesi tropických amazonských a andských prírodných scenérií, je Peru úžasným miestom na obdivovanie.

peru flag fotografia
Foto od Miguel Vera

Zaujímavosti a fakty o Peru

Fakt č. 1: Zemiaky sú štvrtou najväčšou potravinovou úrodou na svete a pochádzajú z Peru. Hovorí sa, že ich domestikovali starí peruánci a ich objavenie sa datuje sa 8 000 rokov dozadu. V súčasnosti je v Peru viac ako 3 000 odrôd.

Fakt č. 2: Peru má množstvo dažďových pralesov a je to jedna z najrozmanitejších krajín na svete.

Fakt č. 3: Slávna citadela Machu Picchu bola postavená v roku 1 450 a po sto rokoch sa stratila. Opäť ju objavili až po takmer 400 rokoch. Mnohí ju označujú za jeden z divov sveta.

Fakt č. 4: Ak niekoho zavoláte alebo oslovíte s ukazovákom nahor, považuje sa to za urážku.

Fakt č. 5: Priatelia a rodinní príslušníci si na Silvestra darujú žlté spodky, údajne pre šťastie.

peru flag fotografia
Foto od monikawl999

Fakt č. 6: Peru je rybacou veľmocou. Po Číne mu patrí druhé miesto v objeme úlovkov. Takže ak ste milovníkmi rýb, určite si tam nájdete mnoho chutných kúskov.

Fakt č. 7: Národná univerzita sv. Marka je najstaršia a najdlhšie fungujúca univerzita v celej Amerike. Funguje nepretržite už do roku 1551.

Fakt č. 8: Iba v brazílskych a peruánskych dažďových pralesoch rastie ovocie s názvom Camu-camu, ktoré je veľmi vzácne tým, že sa v ňom nachádza najvyššia koncentrácia vitamínu C. Vitamínu C má až 60-krát viac, ako napr. pomaranč.

Fakt č. 9: Canyon Cotahusi v blízkosti mesta Arequipa je najhlbším kaňonom na svete. Má hĺbku 3 535 metrov, čo je dvojnásobok hĺbky Grand Canyonu.

Fakt č. 10: Najzákladnejšou potravinou v Peru je kukurica. Rastie tam až 55 odrôd s farbami od fialovej, bielej až po čiernu.

peru canyon Cotahusi fotografia
Foto od Clotina

Fakt č. 11: V tejto krajine sa koncentruje najvyšší počet vtákov na svete. A aj kvôli tomu ich tam chodia pozorovať ľudia z rôznych krajín.

Fakt č. 12: Čas potrebný na točenie, farbenie a previazanie peruánskeho ponča trvá približne 500-600 hodín. Peruánčania dostávajú tradične jedno pončo, keď dosiahnu dospelosť a očakáva sa, že im vydrží celý život.

Fakt č. 13: V Peru sa nachádza druhá najväčšia časť amazonského dažďového pralesa. A pokrýva až 60% krajiny.

Fakt č. 14: Jazero Titicaca na hranici Peru a Bolívie je najvyššie položené splavné jazero na svete s nadmorskou výškou 3 812 metrov. Je tiež najväčším jazerom v Južnej Amerike.

Fakt č. 15: Peru má 3 úradné jazyky, konkrétne španielsky, quechua a aymarský. Existuje však aj veľké množstvo amazónskych jazykov, ktoré využívajú domorodí obyvatelia.

peru canyon Cotahusi fotografia
Foto od szeke

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre