Plátno z piesku: Spoznajte druh umenia, s akým ste sa ešte nestretli

1196

Jben je umelec, ktorý sa venuje špecifickému druhu tvorby. Pomocou hrablí vytvára na plážach masívne obrazce. Žije na západnom pobreží Francúzska v meste Royan, ktoré je posiate množstvom pláží. Tie využíva ako plátno pre svoje umenie.

Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram

Umelci, ktorí tvoria plážové obrazy, sú mimoriadne obmedzovaní. Pri ich práci je mimoriadne dôležitý výkon, pretože môžu tvoriť len štyri hodiny. Prečo? Môžu za to príliv a odliv. Výrazne im to sťažuje prácu, čo im však zjavne nebráni v tom, aby vytvorili nádherné a jedinečné projekty.

Jben po dokončení svojho diela vezme do rúk ovládanie od dronu a zachytí obraz z výšky. V závislosti od spomínaných činiteľov sa ich veľkosti pohybujú od 30 do 100 metrov. Napriek tomu dokáže vytvoriť aj zložité diela, ktoré sa však, rovnako ako všetky ostatné, vyznačujú pominuteľnosťou. Môžeme to brať ako dôkaz toho, že tie najkrajšie veci v živote netrvajú večne.

Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram

Ak sa pýtate, kde sa v človeku berie túžba vytvárať podobné diela, odpoveď je jednoduchá. Inšpirujú ho vlny a piesok. Aj preto len zriedkakedy príde na dané miesto s návrhom. Často sa mu totiž stáva, že nemá vopred pripravený koncept, jednoducho len tvorí. Osobitnú záľubu má v tvorbe návrhov, kde sa miešajú organické kontúry prírody s krásou geometrie.

V roku 2015 sa plážové umenie zmenilo z vášne na plnohodnotné povolanie. Odvtedy má možnosť vytvárať návrhy na mieru a meniť obrovské prírodné plátno na neobyčajne krásne miesto.

Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram
Zdroj: jbenart/Instagram

Ak by ste chceli zostať v obraze a sledovať aj jeho ďalšiu cestu. môžete tak urobiť na tomto odkaze.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre