Po 300 rokoch opäť sprístupnili pre verejnosť posvätné schody, po ktorých kráčal pred smrťou Ježiš

1319

Veriaci sa majú na čo tešiť. Mramorové schody, po ktorých Ježiš kráčal predtým, ako bol odsúdený na ukrižovanie, boli odhalené po takmer 300 rokoch. Očakáva sa obrovský prílev turistov. Prví už totiž začínajú prichádzať.

Scala Sancta, alebo sväté schodisko, bolo od roku 1723 zapuzdrené v ochrannom javorovom dreve s cieľom ochrániť schodisko pred poškodením. Rozhodli sa však, že prístup k nemu obnovia a pútnici tak budú môcť nazrieť na posledné posvätné kroky Ježiša Krista. Tri malé bronzové kríže sú vsadené do mramoru a práve toto sú miesta, o ktorých sa tvrdí, že sú zafarbené Kristovou krvou.

Foto od youtube

Mramor bol pokrytý pred takmer 300 rokmi na príkaz pápeža Innocenta XIII. kvôli obavám, že sa kvôli obrovskému záujmu pútnikov veľmi rýchlo zničia. Je pravdou, že už do tej doby davy ľudí v niektorých častiach schodiska značne poškodili mramor. 28 schodov bolo kedysi súčasťou paláca Pontského Piláta v Jeruzaleme, no v 4. storočí nášho letopočtu boli presunuté do Ríma.

Po celoročnej obnove bolo schodisko oficiálne otvorené verejnosti. Pre záujemcov však zostane otvorené len po dobu 60 dní. Navštíviť ich môžete v starom pápežskom paláci na Námestí sv. Jána v juhovýchodnej časti Ríma. V týchto dňoch ich slávnostne otvoril a pokrstil kardinál Angelo De Donatis.

Foto od youtube

Koordinátor reštaurovania schodov, Paolo Violini, sa na túto tému vyjadril takto: „Keď sme odstránili dosky, ktorými boli prikryté, našli sme tam množstvo drobných bankoviek a mincí.“ Na celej svätyni sa vykonávajú v súčasnosti reštaurátorské práce, ktoré trvajú už 60 rokov, pričom fresky vrátili do ich bývalej slávy a očakáva sa, že všetky práce budú dokončené v budúcom roku.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre