Počet prípadov rakoviny pohlavného údu vo svete stúpa, ktorí muži sú najviac ohrození?

103

Rakovina penisu je zriedkavé ochorenie, ale najnovšie dáta ukazujú, že počet prípadov na celom svete rastie. V roku 2020 odborníci zaznamenali viac ako 36-tisíc nových prípadov a približne 13-tisíc úmrtí na toto ochorenie.

Ochorenie stále prevláda hlavne v rozvojových krajinách, ale lekári upozorňujú, že počet prípadov stúpa aj v Európe. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise nárast počtu prípadov zaznamenalo až 13 európskych krajín, medzi ktorými sa nachádza aj Slovenko. Pravdepodobne to súvisí s mnohými faktormi, jedným z hlavných je aj starnutie populácie.

„Európa má starnúcu populáciu a jedným z hlavných rizikových faktorov rakoviny penisu je vek nad 50 rokov,“ vysvetľuje odborník z Lekárskej fakulty University of Central Lancashire vo Veľkej Británii, Colin Michie.

pinterest

Rizikové faktory

Zoznam rizikových faktorov však nesúvisí len s vysokým vekom. Medzi ďalšie patrí zúžená predkožka, zlá hygiena genitálií a fajčenie. V približne polovici prípadov rakoviny lekári identifikovali infekciu ľudskými papilomavírusmi. Papilomavírusy sa šíria kontaktom s pokožkou.

„Sú pravdepodobne najčastejšie prenášanou sexuálnou infekciou ľudstva. Viac ako 70 % sexuálne aktívnych dospelých ochorie na papilomavírusové infekcie, väčšinou počas dospievania,“ vysvetľuje Michie. Avšak tieto infekcie zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky. V priebehu niekoľkých mesiacov zmiznú bez toho, že by sa u pacienta prejavila akákoľvek dlhodobá komplikácia.

„Bohužiaľ, predchádzajúca infekcia HPV nechráni pred budúcou infekciou. Tá môže pretrvať tesne pod povrchom kože. V penise to môže viesť k zmenám v štruktúre a farbe pokožky,“ upozorňuje Michie.

Najbežnejší vysokorizikový typ HPV je HPV16. Môže vyvolať zmeny v tkanivách penisu alebo krčka maternice, úst, hrdla, vulvy, vagíny a konečníka.

„Je to asi najkarcinogénnejší typ HPV. Našťastie, HPV vakcíny už urobili skvelú prácu pri znižovaní miery rakoviny krčka maternice. Účinky týchto vpichov na rakovinu penisu sa pravdepodobne prejavia po dlhšej dobre, pretože medzi infekciou HPV a objavením rakoviny zvyčajne uplynie dlhé obdobie,“ hovorí vedec.

Je to zrejme preto, že k diagnostike rakoviny penisu dochádza často v neskorších štádiách. Pacienti návštevu u lekára odkladajú, pretože sa hanbia. Mnohí muži sa rozhodnú pre samoliečbu rôznymi krémami a odmietajú ísť do nemocnice.

Facty Health/pinterest

Možnosti liečby

Pri tomto onkologickom ochorení môže lekár rakovinové tkanivo úspešne odstrániť laserom alebo pomocou mikrochirurgického zákroku.

„Tento postup sa môže kombinovať s chemoterapiou alebo rádioterapiou. Niektoré nádory však nebudú dobre reagovať na liečbu. Vtedy môže byť potrebné amputovať penis. Ale to je vždy až posledná možnosť,“ vysvetľuje Michie.

So zaujímavou správou prišla nedávno aj britská stanica BBC . Informovali o tom, že počet prípadov rakoviny prostaty sa zvyšuje, a taktiež narastá počet amputácií penisu v Brazílii. V priebehu 10-tich rokov lekári v tejto krajine vykonali približne 6500 amputácií.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre