Poľsko je nám veľmi blízkou krajinou. Či už kvôli podobnému jazyku, blízkosti, ale aj kvôli koreňom, keďže my aj Poliaci sme Slovania. Väčšina z nás tento národ obľubuje aj pre iné veci, no čo všetko o Poľsku aj jeho rodákoch viete? Pozrieme sa na zopár zaujímavosti o tejto krajine, ktorá má bohatú históriu i prítomnosť.

poland flag fotografia
Photo by kaboompics

Fakt č. 1: Poľsko je 9. najväčšou krajinou v Európe. Ak však nepočítate Rusko, tak 8.

Fakt č. 2: Poľsko prijalo ústavu ako 2. krajina na svete. Túto prvú písomnú ústavu prijali na jar roku 1791 a bola druhým svetovým platným právnym dokumentom tohto druhu.

Fakt č. 3: Počas druhej svetovej vojny bola Varšava takmer úplne zničená a museli ju kompletne prestavať.

poland varsava fotografia
Foto od archer10 (Dennis) 146M Views

Fakt č. 4: Poľsko má všetko – pláže, hory, jazerá, púšte i lesy.

Fakt č. 5: Najťažší živočích v Európe žije práve tam – les Białowieża je domovom 800 európskych bizónov. Je to najťažší suchozemský živočích v Európe.

Fakt č. 6: Poľsko má najväčší tehlový stredoveký hrad na svete s názvom Malbork.

poland malbork fotografia
Foto od jbquig

Fakt č. 7: Najstaršiu európsku reštauráciu nájdete vo Vroclave. Je otvorená od roku 1275.

Fakt č. 8: Poľsko je jednou z najviac nábožensky založených krajín v Európe. Poliaci sú silne veriaci národ. Je u nich veľmi populárna katolícka televízna stanica aj katolícky rozhlas.

Fakt č. 9: Poľsko má druhú najstaršiu univerzitu v Európe – Jagellon. Bola založená ešte v roku 1364 kráľom Casimírom III. Veľkým. Univerzita funguje nepretržite až dodnes.

Fakt č. 10: Osvienčim – všetci dobre vieme, že práve v tejto krajine bol najväčší koncentračný tábor s najvyšším počtom úmrtí v celej histórii. Táto temná minulosť otriasa aj dnešnou prítomnosťou.

poland auschwitz fotografia
Foto od Ujka Kevin

Fakt č. 11: V Poľsku je stále v móde bozkávanie žien na ruku. Niektorí muži sa tam ešte stále takto zdravia.

Fakt č. 12: Pozeranie filmu Sám doma je uznávaná vianočná tradícia.

Fakt č. 13: Ján Pavol II. – jeden z najuznávanejších pápežov sveta bol Poliak. Jeho pravé meno bolo Karol Wojtyla. Po 455 rokoch bol tiež prvým netalianskym pápežom a prvým Slovanom, ktorý získal takéto postavenie.

Photo by wikimedia

Fakt č. 14: Práve z tejto krajiny pochádza najviac víťazov súťaže „Najsilnejší muž sveta“. 

Fakt č. 15: Poľský kráľ Kazimierz Jagiellończyk bol známy ako „otec Európy“. Mal deväť detí, z toho sa jeden stál kardinálom, štyria sa stali kráľmi, jeden bol kanonizovaný a tri dcéry sa vydali a stali matkami dedičov najväčších dynastií v západnej Európe.

Fakt č. 16: Mikuláš Kopernik sa narodil v roku 1473 v Toruni. Bol prvým človekom, ktorý tvrdil, že Zem nie je stredom vesmíru a samozrejme to bol Poliak.

Photo by wikimedia

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.