Poľsko – rodisko najuznávanejšieho pápeža sveta alebo domov Osvienčimu, koľko viete o tejto krajine?

2319

Poľsko je nám veľmi blízkou krajinou. Či už kvôli podobnému jazyku, blízkosti, ale aj kvôli koreňom, keďže my aj Poliaci sme Slovania. Väčšina z nás tento národ obľubuje aj pre iné veci, no čo všetko o Poľsku aj jeho rodákoch viete? Pozrieme sa na zopár zaujímavosti o tejto krajine, ktorá má bohatú históriu i prítomnosť.

poland flag fotografia
Photo by kaboompics

Fakt č. 1: Poľsko je 9. najväčšou krajinou v Európe. Ak však nepočítate Rusko, tak 8.

Fakt č. 2: Poľsko prijalo ústavu ako 2. krajina na svete. Túto prvú písomnú ústavu prijali na jar roku 1791 a bola druhým svetovým platným právnym dokumentom tohto druhu.

Fakt č. 3: Počas druhej svetovej vojny bola Varšava takmer úplne zničená a museli ju kompletne prestavať.

poland varsava fotografia
Foto od archer10 (Dennis) 146M Views

Fakt č. 4: Poľsko má všetko – pláže, hory, jazerá, púšte i lesy.

Fakt č. 5: Najťažší živočích v Európe žije práve tam – les Białowieża je domovom 800 európskych bizónov. Je to najťažší suchozemský živočích v Európe.

Fakt č. 6: Poľsko má najväčší tehlový stredoveký hrad na svete s názvom Malbork.

poland malbork fotografia
Foto od jbquig

Fakt č. 7: Najstaršiu európsku reštauráciu nájdete vo Vroclave. Je otvorená od roku 1275.

Fakt č. 8: Poľsko je jednou z najviac nábožensky založených krajín v Európe. Poliaci sú silne veriaci národ. Je u nich veľmi populárna katolícka televízna stanica aj katolícky rozhlas.

Fakt č. 9: Poľsko má druhú najstaršiu univerzitu v Európe – Jagellon. Bola založená ešte v roku 1364 kráľom Casimírom III. Veľkým. Univerzita funguje nepretržite až dodnes.

Fakt č. 10: Osvienčim – všetci dobre vieme, že práve v tejto krajine bol najväčší koncentračný tábor s najvyšším počtom úmrtí v celej histórii. Táto temná minulosť otriasa aj dnešnou prítomnosťou.

poland auschwitz fotografia
Foto od Ujka Kevin

Fakt č. 11: V Poľsku je stále v móde bozkávanie žien na ruku. Niektorí muži sa tam ešte stále takto zdravia.

Fakt č. 12: Pozeranie filmu Sám doma je uznávaná vianočná tradícia.

Fakt č. 13: Ján Pavol II. – jeden z najuznávanejších pápežov sveta bol Poliak. Jeho pravé meno bolo Karol Wojtyla. Po 455 rokoch bol tiež prvým netalianskym pápežom a prvým Slovanom, ktorý získal takéto postavenie.

2 33
Photo by wikimedia

Fakt č. 14: Práve z tejto krajiny pochádza najviac víťazov súťaže „Najsilnejší muž sveta“. 

Fakt č. 15: Poľský kráľ Kazimierz Jagiellończyk bol známy ako „otec Európy“. Mal deväť detí, z toho sa jeden stál kardinálom, štyria sa stali kráľmi, jeden bol kanonizovaný a tri dcéry sa vydali a stali matkami dedičov najväčších dynastií v západnej Európe.

Fakt č. 16: Mikuláš Kopernik sa narodil v roku 1473 v Toruni. Bol prvým človekom, ktorý tvrdil, že Zem nie je stredom vesmíru a samozrejme to bol Poliak.

1 33
Photo by wikimedia

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.