Posledným existujúcim divom sveta je Veľká pyramída v Gíze, ktorá ešte stále ukrýva niekoľko tajomstiev

5638

Takmer všade na svete existujú historické pamiatky, ktoré o sebe donútia premýšľať aj tých najväčších odborníkov. Okolo niektorých z nich stále existujú rôzne otázky, ktoré nedokáže zodpovedať nik. Staroveká egyptská civilizácia sa postarala, okrem iného, aj o stavbu geniálnych pyramíd. Pyramídový komplex v Gíze alebo Nekropola v Gíze patrí do tých najzáhadnejších objavov a bola postavená ešte v čase, kedy žili mamuty.

pyramid fotografia
Foto od MonicaVolpin

Tento komplex je domovom troch hlavných pyramíd – veľkej pyramídy, pyramídy Khafre a pyramídy Menkaure, no nachádzajú sa tam aj menšie kráľovské pyramídy a veľká sfinga. Veľká pyramída v Gíze je považovaná za 7. div sveta a je zároveň jediným divom, ktorý sa zachoval dodnes. Pôvodne bola postavená ako hrobka pre egyptského faraóna Khufu zo štvrtej dynastie. Jej stavba trvala 20 rokov, pričom skončila v roku 2 560 pred Kristom. K tejto neuveriteľnej stavbe bolo využitých až 2,3 milióna kamenných blokov s priemernou hmotnosťou 2,5 tony. Je situovaná na takomto mieste preto, že Khufu chcel, aby ju bolo vidieť zo širokého okolia. Podľa francúzskeho architekta Jeana-Pierra Houdina by dnes na vybudovanie pyramídy bolo potrebných minimálne 5 miliárd dolárov a 1500 až 2000 pracovníkov.

Robotníci, ktorí túto pyramídu stavali, boli taktiež platení, no trochu inou formou. Každý deň sa to menilo, no niekedy dostali za svoju prácu aj desať chlebov a džbán piva. Presný počet pracovníkov, ktorí pracovali na pyramíde však známy nie je. Pôvodne bola pyramída biela a pokrytá leštenými vápencovými kameňmi. Po masívnom zemetrasení v roku 1 303 boli kamene použité na stavbu mešít a pevností v Káhire. V roku 2013 francúzska misia pod vedením Pierra Talleta objavila v jaskyni zbierku papyrusových denníkov známych ako „Denník mererov“. Text odhalil čo to z prác počas prepravy vápenca z Tory po Gízu. Tora bola totiž starobylým baníckym mestom s najkrajším vápencom v starovekom Egypte.

pyramid giza fotografia
Foto od Cezzare

Vo vnútri pyramídy sa nachádza Kráľovská komora, ktorá leží na polceste medzi severnou a južnou stranou pyramídy. Na konci má tri šachty a dvere s medenou kľučkou. Za dverami sa nachádza malá komora s červenými hieroglyfmi na stenách. Veľká pyramída v Gíze zostala najvyššou umelo vytvorenou štruktúrou na svete po dobu až 3 871 rokov, a to až do roku 1311, keď v Anglicku postavili Lincolnovu katedrálu. Tá ju následne prekonala. Pôvodne bola pyramída vysoká 146 metrov, ale po čase sa to zmenilo a dnes je vysoká 139 metrov. Výška pyramídy, spracovanie a presnosť s najmenšou chybou sú na vtedajšie obdobie neskutočné.

Zoznam siedmich divov antického sveta siaha až do 1. – 2. storočia pred n.l., hoci jeho súčasná podoba bola dohodnutá počas obdobia renesancie. Okrem Veľkej pyramídy a Mauzólea v Halikarnase, patria medzi ďalšie divy aj Kolos Rhodos, Socha Dia, chrám Artemis a maják Alexandria. Žiaľ, zemetrasenia a invázie ich všetky zničili až napokon ostala len Veľká pyramída.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre