V 41 krajinách sveta má posunková reč výnimočné postavenie – môže za to táto maličkosť

141

Posunkový jazyk je vizuálny jazyk vyjadrený fyzickými pohybmi, ktoré nahrádzajú hovorené slovo. Pri komunikácii sa spolieha na viditeľné signály rúk, očí, výrazov tváre a pohybov. Hoci posunkovú reč používajú predovšetkým ľudia, ktorí sú nepočujúci alebo nedoslýchaví, používajú ju aj mnohí počujúci jedinci.

Zdroj Elf-Moondance

Gramatika posunkovej „reči“

Posunky sú plnohodnotné prirodzené jazyky s vlastnou gramatikou a lexikou. Či už ide o slovenský posunkový jazyk, francúzsky posunkový jazyk alebo iné regionálne varianty, všetky zohrávajú kľúčovú úlohu pri preklenutí komunikačných medzier tam, kde hovorené slovo nie je možné alebo nie je žiaduce.

Oficiálny jazyk

V súčasnosti 41 krajín sveta oficiálne uznalo posunkový jazyk ako legitímny. Tieto krajiny chápu dôležitosť posunkovej reči pre komunitu nepočujúcich a obhajujú jej rovnocenné postavenie popri hovorených jazykoch. Z týchto 41 krajín je 26 v Európe, pretože Európsky parlament zohral významnú úlohu pri podpore osvojenia posunkovej reči. Okrem toho šesť krajín v Južnej Amerike, štyri v Afrike, dve v Oceánii, dve v Ázii, v Mexiku a v Severnej Amerike tiež uznali posunkový jazyk za oficiálny.

Je to zásadný krok smerom k podpore jazykovej identity a inkluzívnosti pre široké komunitu nepočujúcich.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre