Posypová soľ v zime slúži na zvýšenie bezpečnosti na cestách ale zároveň poškodzuje vozovku – toto je už možno minulosťou

1693
winter road fotografia
Autor: Skitterphoto – https://pixabay.com/en/users/Skitterphoto-324082/?tab=latest&pagi=2

Posypová soľ, určená na ochranu ciest pred chladom a bezpečnejší prejazd vozidiel, pomaly ale isto znehodnocuje asfaltový betón z ktorých sú cesty vyrobené. Technici už vedia nejaký ten čas, že soľ reaguje s prvkami v asfalte a tvorí tak vedľajší chemický produkt, ktorý spôsobuje to, že cesta praská. Technik z Drexel University však prišiel na nový recept, vďaka ktorému cesty budú hravo odolávať silám chemickej erózie.

Zimné podmienky tvoria nátlak na správcov sietí, aby držali cesty upravené a bezpečné. Na druhej strane tu však máme tisícky kilometrov ciest, ktoré kvôli tomu musia byť každoročne opravované.

PhD, Yaghoob Farnam, profesor na Dexel’s College of Engineering a zároveň vedúci projektu Drexel ASIM Research Group (zaoberajú sa skúmaním nových a trvalých materiálov, ktoré sa následne dajú implementovať do infraštruktúry) hľadá riešenie pre tento problém. Farnam prišiel s novou metódou prípravy asfaltového betónu, za pomoci popola, škváry a oxidu kremičitého. Vznikla tak zmes, ktorá je odolnejšia a nereaguje s posypovou soľou.

,,Mnoho správcov sietí sa snaží používať v zime menej soli, aby predišli rozbitým cestám. Faktom je, že je veľmi efektívna pri rozpúšťaní snehu a ľadu. Navyše nemáme nič iné, čím by sme ju nahradili. Tento výskum ukazuje, že ju môžeme používať aj naďalej, stačí len vylepšiť naše cesty.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Traktoe
2. januára 2018 12:35

Co natom ze asfalt nieje jediny komu vadi sol.