Potápači objavili v Mexiku najdlhší jaskynný systém na svete

907
underwater cave system fotografia
Foto od kris-mikael.krister

Skupine potápačov sa podarilo nájsť cestu a prepojiť 2 podvodné jaskynné systémy na východnom pobreží Mexika. Vznikla tak asi tá najväčšia zaplavená jaskyňa na svete. Tento objav by nás tiež mohol priblížiť k mayskej civilizácii a dať nám odpovede na niektoré nezodpovedané otázky.

Projekt Gran Acuifero Maya má za úlohu skúmať a chrániť podzemné jaskyne Yucatánskeho polostrovu. Po niekoľkých mesiacoch skúmania podzemného bludiska odhalili jaskyňu dlhú 347 kilometrov.

Pri plážovom rezorte Tulum našla skupina jaskyňu, už teraz známu ako Sac Actun, dlhú 263 kilometrov, ktorá je prepojená s jaskyňou Dos Ojos, dlhou 83 kilometrov. Šéf projektu a archeológ, Guillermo de Anda označil tento objav za „neuveriteľne úžasný“. Údajne nám pomôže lepšie porozumieť vývoju bohatej kultúry tohto regiónu, kedysi patriacemu Mayom.

,,Umožňuje nám lepšie oceniť a poznať, ako rôzne rituály, pútnické miesta a nakoniec veľké pre-hispánske osady vznikli.“, povedal Guillermo pre médiá. ,,Yucatánsky polostrov je doslova posiaty monumentálnymi pamiatkami mayského ľudu.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre