Potraviny, ktoré sú súčasťou jedálnička ľudí dlhú dobu. Ktorá potravina na našom zozname je tou najstaršou?

1608

Quacamole z avokáda, kozí syr, alternatívne náhrady mäsa alebo mlieka a mliečnych výrobkov – to všetko a ešte oveľa viac je súčasťou trendov gastronómie v 21.storočí. 

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, kedy sa začali v jedálničku ľudí objavovať tie základnejšie potraviny? A ktoré medzi ne patria? Každému by hneď napadol med, mlieko alebo chlieb, ale vedeli ste, že približne v rovnakom čase začali naši predkovia konzumovať palacinky? Nie nadarmo sú teda obľúbené u veľkej skupiny ľudí, veď ľudia už odpradávna rozmaznávali svoje chuťové poháriky a snažili sa vymýšľať nové a lepšie variácie.

Ktorá potravina či jedlo teda získa na našom zozname prvenstvo ako najstaršie objavené a zaradené do jedálnička ako bežný pokrm? 

Palacinky – 5 200 rokov

pancake with honey and honey dipper
Autor tejto fotografie je Fernando Andrade

Jedno z naozaj najobľúbenejších jedál na svete, či už si ich dávate na raňajky, obed alebo ako sladkú bodku za skvelou večerou. Milujú ich deti, ale aj dospelí, v súčasnosti, ale i v dávnej minulosti. 

A ako sa vlastne vedci dopátrali k tomu, v akom čase už ľudia poznali a konzumovali len v malej miere pozmenené palacinky? Vďačiť môžeme Otzimu, ľadovému mužovi. Jeho telo (aj napriek tomu, že odhadli jeho existenciu na čas pred 5 300 rokmi) bolo nadmieru zachované. Pravdepodobne preto, že bolo v ľade a snehu v talianskych Alpách.

Pri skúmaní jeho tela sa vedci prirodzene zamerali aj na jeho žalúdok, kde okrem čiastočne natráveného červeného mäsa našli aj pšeničné placky (tu teda vznikla domnienka existencie jedla podobného palacinkám). 

Rezance – 4000 rokov

yellow pasta on blue and white ceramic bowl
Autor tejto fotografie je M. W

Správne pripraviť rezance je takmer celou vedou. Najviac sú konzumované práve na území Číny, a teda snáď nikoho neprekvapí, že práve táto krajina by mohla držať titul za výrobu najlepších rezancov na svete. 

Ďalšia nie príliš prekvapivá vec je, že prvá písomná zmienka takisto pochádza z Číny a datuje sa do obdobia približne pred 2 tisíc rokmi počas dynastie East Han. Avšak, ešte o niečo skôr bola na mieste archeologických objavov a vykopávok objavená prevrátená miska, ktorá ukrývala zachované tie najstaršie rezance. Pravdepodobne boli pripravené pred 4 tisíc rokmi. 

Popcorn – 4000 rokov

cooked popcorn
Autor tejto fotografie je Pylz Works

Kukurica ako obilnina je základom života ľudí už naozaj dlhú dobu. Jej využitie je totiž naozaj všestranné. Je chutná a výživná, takže niet sa čo čudovať, že aj vo forme popcornu sa stala populárnou a delikátnou verziou spravovania. 

Odkiaľ vieme, že prvý popcorn začal byť pripravovaný už pred 4 tisíc rokmi? Svedčí o tom nález vypukaných kukuričných zŕn v mexickej jaskyni. Aztékovia ho ale nielen s obľubou konzumovali, ale používali ho aj ako ozdobu. Zdobili si ním odevy, sochy bohov alebo ho používali ako šperk. 

Chlieb – 14 000 rokov

selective focus photography of sliced bread
Autor tejto fotografie je Jude Infantini

Chlieb je jednou z najstarších a prvých potravín, ktoré ľudia vyrobili a začali konzumovať. Spočiatku archeológovia predpokladali, že sa chlieb začal vyrábať až v čase, kedy sa ľudia usadili a začali farmárčiť (a to bolo asi pred 10 tisíc rokmi).

V roku 2018 však jeden archeológ skúmal artefakty zo 14 000 rokov starého krbu v Jordánsku – a objavil niečo, čo sa nápadne podobalo omrvinkám. Po ďalšom skúmaní sa zistilo, že ide o strúhanku z najstaršieho známeho chleba na svete – o celých 4000 rokov staršieho, ako sa pôvodne predpokladalo. A keďže výroba chleba nie je vôbec jednoduchou záležitosťou, predpokladá sa, že bol kedysi považovaný nie za každodenný pokrm, ale niečo čo bolo určené len na špeciálne príležitosti. 

Maslo – 5000 rokov

black handled knife beside cheese
Autor tejto fotografie je Simon Sapper

Starodávne maslo bolo objavené na území Írska a Škótska. Írsko je totiž krajina, kde sa nachádza pomerne veľké množstvo rašelinísk s nízkym obsahom kyslíka a nízkymi teplotami, vďaka čomu ich naši predkovia mohli používať ako prírodné chladničky. 

Nič im teda nebránilo vytvoriť obrovské hrudky masla (ktoré mali bežne aj 10 kilogramov) a skladovať ich v týchto podmienkach. Tu sa zachovalo uzatvorené v nádobách po dobu viac ako 5 tisíc rokov. Konkrétne sa našla až 50 kilogramová nádoba. Prečo také veľké množstvo? Pretože kedysi bolo maslo luxusným artiklom, s ktorým mohli ľudia obchodovať. 

Med – 5 500 rokov

clear glass jar with brown liquid
Autor tejto fotografie je Art Rachen

Krajina, ktorá bola známa svojou láskou k medu bol Egypt. Existuje totiž niekoľko desiatok rozmanitých hieroglyfov odhadom starých viac ako 4000 rokov, ktoré zobrazujú včelárstvo. Ďalším dôkazom boli i nádoby s medom umiestnené v hrobke kráľa Tutanchamóna. 

Našiel sa ale ešte starší v jednej hrobke v dnešnom Gruzínsku. Nenašiel sa ale med ako taký. Namiesto toho tu v nádobách bolo uchované ovocie obalené v mede, ktoré sa zachovalo viac ako 5 tisíc rokov. 

Olivový olej – 8000 rokov

clear glass cruet bottle
Autor tejto fotografie je Roberta Sorge

Olivový olej bol ešte nedávno pre veľa ľudí novinkou. Dnes je ale úplne bežnou komoditou v špajzi ľudí. Dôležitou súčasťou kuchyne bol však už pred 8 tisíc rokmi na území dnešného Izraela. 

Archeológovia objavili zvyšky olivového oleja na keramike v chalkolitickom nálezisku. Nájdený olivový olej sa svojimi vlastnosťami nadmieru podobá tomu, ktorý používame dnes, takže sa predpokladá, že postup jeho výroby sa v priebehu tisícročí príliš nezmenil. To tiež poukazuje na to, že v tomto bode histórie boli už ľudia dostatočne etablovaní a pokročilí na to, aby vedeli, ako extrahovať olej z olív. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.